REKLAMA

REKLAMA

Macron: Nie chcę skończyć jak Ludwik XVI. Będę kontynuować reformy!

605

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w poniedziałek na spotkaniu z menedżerami największych firm operujących w kraju, że nie pójdzie drogą zgilotynowanego monarchy z końca XVII w. i nadal będzie reformował francuską gospodarkę, pomimo wciąż trwającej gwałtownej rewolty “żółtych kamizelek”, donosi Reuters.

Ludwik XVI był ostatnim królem z dynastii Burbonów przed Rewolucją Francuską. Lata jego panowania to czasy wielkich problemów gospodarczo-finansowych państwa. Swe rządy 20-letni król rozpoczął więc od próby reform dotyczących głównie finansów, ograniczenia podatków, regulacji cen. Spotkały się one z ostrymi zastrzeżeniami tych, którzy na proponowanych zmianach mieli stracić, więc król zmieniał ministrów skarbu przedkładających coraz to nowe koncepcje, lecz ostatecznie żadne nie zostały do końca wdrożone. Nie udało się ograniczyć wysokich apanaży arystokracji i dworu królewskiego ani wydatków na utrzymanie wielkich armii, związanych z polityką zagraniczną.

REKLAMA

Po wybuchu rewolucji początkowo utrzymano władzę królewską, chociaż ją ograniczono. Zgromadzenie Narodowe uchwaliło we wrześniu 1791 r. nową konstytucję ustrojową, ustanawiającą we Francji monarchię konstytucyjną, ale już w następnym roku monarchia została zlikwidowana na rzecz ustroju republikańskiego. Po klęskach wojsk francuskich w wojnie z Austrią król został w sierpniu 1792 r. zawieszony przez Zgromadzenie Narodowe i zamknięty w więzieniu Temple. 11 stycznia 1793 w Konwencie odbył się proces „Obywatela Kapeta” o zdradę stanu. Zdetronizowany monarcha został skazany na śmierć. Wyrok został wykonany 21 stycznia 1793 r. przy użyciu gilotyny.

Podczas uroczystego obiadu w dawnej królewskiej rezydencji w Wersalu Macron Macron rozpoczął przemówienie, przywołując postacie króla i jego żony, Marii Antoniny – również zamordowanej w taki sam sposób przez rewolucjonistów

– Jeżeli spotkał ich taki to dlatego, że zrezygnowali z reform – powiedział Macron gościom. – Rozwiązaniem kryzysu nie jest cofnięcie tego, co zrobiliśmy w ciągu ostatnich 18 miesięcy

REKLAMA

Prezydent powiedział liderom biznesowym, że ruch “żółtych kamizelek” jest częścią rosnącego lęku klasy średniej przed globalizacją a który doprowadził do Brexitu w Wielkiej Brytanii, a także powstania partii “populistycznych” w Niemczech lub we Włoszech.

Macron został wybrany w maju 2017 r., pokonując liderkę narodowców – Marine Le Pen.

za: reuters.com

REKLAMA

 

 

Włoscy wicepremierzy gromią Francję: Nigdy nie zaprzestała kolonizowania Afryki – dlatego ludzie emigrują do Europy!

REKLAMA