REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Macedonia gotowa zmienić nazwę państwa, aby zakończyć spór z Grecją

661

Macedonia jest gotowa, aby dodać kolejny człon – nazwę geograficzną do swojej nazwy, aby pomóc w rozwiązaniu sporu z Grecją, która blokuje jej przystąpienie do Unii Europejskiej i NATO – powiedział premier Zoran Zaew z Socjaldemokratycznej Unii Macedonii (sukcesorki Komunistycznej Ligi Macedonii). – Chciałbym, żeby negocjacje (z Grecją) odniosły sukces … Jesteśmy gotowi na zmiany – powiedział dziennikarzom w stolicy, Skopje.

Zaew przyrzekł szybkie rozwiązanie sporu w zeszłym miesiącu podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Problemy z nazwą tego kraju są efektem sprzeciwu Grecji wobec nazywania tej bałkańskiej republiki „Macedonią”. Na forum ONZ Republika Macedonii oficjalnie została przyjęta jako Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, znana także pod angielskim akronimem FYROM (Former Yugoslav Republic of Macedonia. Nazwę „Republika Macedonii” uznaje oficjalnie obecnie 125 krajów na świecie ze 154, z którymi Macedonia utrzymuje stosunki dyplomatyczne. Władze Grecji wychodzą z założenia, że na terenie Grecji nie ma już oryginalnych Słowian – Macedończyków, a słowiańskojęzyczni obywatele Grecji są Grekami, zeslawizowanymi w przeszłości lub potomstwem rodzin wielokrotnie mieszanych. Grecy uważają też, że liczące trzy tysiąclecia określenie „Macedończyk” nie powinno być zawłaszczane na oznaczenie narodowości i na wyłączność przez naród słowiański.

Reklama / Advertisement

Dwa tygodnie temu dziesiątki tysięcy Greków zgromadziły się w niedzielę w Salonikach, aby zaprotestować przeciwko używaniu nazwy „Macedonia”. Protest przyciągnął około 90 tys. osób, według szacunków policji. Uczestniczyli w nim politycy, członkowie greckich grup diaspory i niektórzy duchowni. Do protestu dołączyli także posłowie nacjonalistycznego Złotego Świtu oraz konserwatywnej Nowej Demokracji. Kolejna, mniejsza demonstracja miała miejsce ostatnio w Atenach.

za: reuters.com

Reklama / Advertisement