Londyn: Otwarcie szlaku pamięci Polskich Sił Powietrznych

W dzielnicy Hillingdon w zachodnim Londynie odbyło się oficjalne otwarcie i cyfrowa prezentacja szlaku pamięci Polskich Sił Powietrznych, związanego z pobytem polskich pilotów i lotników w dzielnicy podczas II wojny światowej.

W wydarzeniu, które miało miejsce w bunkrze Królewskich Sił Powietrznych w Uxbridge – tzw. Battle of Britain Bunker, i zostało zorganizowane z okazji 70. rocznicy odsłonięcia pomnika lotników polskich w Northolt, wzięli udział Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki, burmistrz Hillingdon John Morgan oraz przewodniczący lokalnego samorządu Ray Puddifoot.

– Mam nadzieję, że ten szlak – pokazując niezwykły wysiłek polskich lotników podczas II wojny światowej – pomoże rozpropagować historie odważnych ludzi, którzy ryzykowali swoje życie, aby ocalić innych – powiedział ambasador Arkady Rzegocki.

Szlak pamięci Polskich Sił Powietrznych obejmuje bunkier bitwy o Wielką Brytanię, pomnik lotników polskich, ulubiony lokal polskich lotników służących w bazie Królewskich Sił Powietrznych w Northolt – The Orchard, oraz Cmentarz Northwood, gdzie pochowani są polscy lotnicy.

Śledź szlak na swoim smartfonie, korzystając z interaktywnej mapy dostępnej tutaj.

W latach 1940-1945 teren obecnego Hillingdon był miejscem zamieszkania i służby dla tysięcy żołnierzy Polskich Sił Powietrznych. Większość z nich stacjonowała w bazie w Northolt w ramach polskiego I Skrzydła Myśliwskiego, a mniejsza liczba była zatrudniona w bazie Królewskich Sił Powietrznych w Uxbridge. W sumie podczas II wojny światowej w Wielkiej Brytanii stacjonowało prawie 20 tys. polskich lotników.

REKLAMA/Advertisement

Szlak pamięci został przygotowany przez samorząd Hillingdon przy wsparciu Ambasady RP w Londynie, Komitetu Pomnika Lotników Polskich, Związku Lotników Polskich, pubu The Orchard, producentów filmu fabularnego “Hurricane”, Wojciecha Matusiaka oraz Kaleidoscope Home Entertainment.

za: centrumprasowe.pap.pl