Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk. Jej książki są “szczepionką przeciwko nacjonalizmowi” [WIDEO]

Olga Tokarczuk otrzymała Nobla w dziedzinie literatury za “narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic jako formę życia”. Nagrodą podzieli się z Peterem Handke, austriackim pisarzem i tłumaczem.

Wcześniej była dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej “Nike” za powieści: Bieguni (2008) i Księgi Jakubowe (2015). oraz The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni (Flights).

REKLAMA/Advertisement

Tokarczuk daleko ideowo do pierwszych noblistów czyli Sienkiewicz i Reymonta. Zdecydowanie plasuje się obok Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej.

“Powieści Olgi Tokarczuk przeciwko nacjonalizmowi” – tak zatytułowano tekst o pisarce w “New Yorkerze” w lipcu br. Zapytana o to, odpowiedziała:

REKLAMA/Advertisement

– W świecie w którym jest ogromna tendencja do uproszczeń, pokazywanie świata skomplikowanego, pełnego niuansów, budowanie postaci które nie są oczywiste, jest szczepionką na zło. Tak: przejawem tego zła jest obecny powrót do nacjonalizmu, do takich prostych idei, jak wskazywanie ludzi gorszych, słabszych. A to zawsze prowadzi do zła, przecież doskonale o tym wiemy – wystarczy spojrzeć na historię Polski. Więc tak: samo czytanie i pisanie jest szczepionką przeciwko nacjonalizmowi.

– Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy, jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów – mówiła w październiku 2015 r. w “Minęła dwudziesta” w TVP Info.

REKLAMA/Advertisement

za: hanoteka.pl