REKLAMA

REKLAMA

Lisiecki: Afrykański Pomór Świń zagrożeniem dla polskich hodowców [WIDEO]

197

Afrykański pomór świń (African Swine Fever – ASF) to – jak czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii – szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%.

Zgodnie z OIE przyjmuje się, że okres inkubacji choroby wynosi 15 dni (okres inkubacji w środowisku naturalnym: 4-19 dni, w przypadku choroby o ostrym przebiegu: 3-4 dni). Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.

REKLAMA

– Pierwsze przypadki pojawienia się w Polsce ASF są symptomatyczne, bo zadają kłam zwolennikom różnych teorii “hodowli naturalnych”, mówiących o wolnych wybiegach, swobodzie i pełnym luzie. Niestety w dzisiejszych czasach kontakt zwierząt dzikich ze zwierzętami hodowlanymi jest problemem i może być przyczyną zarażenia – tłumaczył w “Komentarzu Mediów Narodowych” Piotr Lisiecki, prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

REKLAMA