REKLAMA

REKLAMA

Liga Matteo Salviniego coraz silniejsza! Dwukrotny wzrost poparcia w ciągu jednego roku.

334

Jak wynika z opublikowanego dzisiaj sondażu, coraz większe poparcie zdobywa włoska prawicowa Liga kierowana przez wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Matteo Salviniego. Ugrupowanie to popiera już prawie 36 proc. ankietowanych. Coraz mniejszą popularnością wśród mieszkańców Italii cieszy się natomiast tworzący wraz z ligą koalicyjny rząd Ruch Pięciu Gwiazd.

Sondaż opublikowany przez Instytut Ipsos dla “Corriere della Sera” wskazuje, że Ligę popiera 35,9 proc. ankietowanych. Jest to aż o 5 punktów procentowych więcej niż na początku lutego bieżącego roku. Liga w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych uzyskała 17 proc. głosów i oznacza to aż dwukrotny wzrost liczby jej zwolenników na przestrzeni zaledwie jednego roku.

REKLAMA

Gorsze wyniki notuje współrządzący Ruch Pięciu Gwiazd. Obecny sondaż wskazuje, że na to ugrupowanie zagłosowałoby 21,2 proc. Włochów – o 4 punkty procentowe mniej niż przed miesiącem. To oznacza z kolei spory spadek w stosunku do wyniku wyborczego z zeszłego roku, kiedy obóz ten otrzymał 33 proc. głosów.

Sondaż odnotowuje też lekki wzrost poparcia dla centrolewicowej Partii Demokratycznej, którą popiera 18,5 proc. ankietowanych. Jest to o 2 punkty procentowe więcej niż przed miesiącem. Centroprawicowa Forza Italia byłego premiera Silvio Berlusconiego notuje 8,6 proc. i jest to również nieco lepszy rezultat niż ten sprzed czterech tygodni.

REKLAMA

Reklama

Rośnie liczba osób niezdecydowanych i wynoszą oni aż 43 proc. wyborców. Ten sam sondaż wskazuje również, że 54 proc. Włochów pozytywnie ocenia obecny rząd premiera Giuseppe Contego. Z kolei sam jego szef może liczyć na uznanie 60 proc. ankietowanych.

za: tvp.info

REKLAMA