Liga Matteo Salviniego coraz silniejsza! Dwukrotny wzrost poparcia w ciągu jednego roku.

Jak wynika z opublikowanego dzisiaj sondażu, coraz większe poparcie zdobywa włoska prawicowa Liga kierowana przez wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Matteo Salviniego. Ugrupowanie to popiera już prawie 36 proc. ankietowanych. Coraz mniejszą popularnością wśród mieszkańców Italii cieszy się natomiast tworzący wraz z ligą koalicyjny rząd Ruch Pięciu Gwiazd.

Sondaż opublikowany przez Instytut Ipsos dla “Corriere della Sera” wskazuje, że Ligę popiera 35,9 proc. ankietowanych. Jest to aż o 5 punktów procentowych więcej niż na początku lutego bieżącego roku. Liga w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych uzyskała 17 proc. głosów i oznacza to aż dwukrotny wzrost liczby jej zwolenników na przestrzeni zaledwie jednego roku.

REKLAMA/Advertisement

Gorsze wyniki notuje współrządzący Ruch Pięciu Gwiazd. Obecny sondaż wskazuje, że na to ugrupowanie zagłosowałoby 21,2 proc. Włochów – o 4 punkty procentowe mniej niż przed miesiącem. To oznacza z kolei spory spadek w stosunku do wyniku wyborczego z zeszłego roku, kiedy obóz ten otrzymał 33 proc. głosów.

Sondaż odnotowuje też lekki wzrost poparcia dla centrolewicowej Partii Demokratycznej, którą popiera 18,5 proc. ankietowanych. Jest to o 2 punkty procentowe więcej niż przed miesiącem. Centroprawicowa Forza Italia byłego premiera Silvio Berlusconiego notuje 8,6 proc. i jest to również nieco lepszy rezultat niż ten sprzed czterech tygodni.

REKLAMA/Advertisement

Rośnie liczba osób niezdecydowanych i wynoszą oni aż 43 proc. wyborców. Ten sam sondaż wskazuje również, że 54 proc. Włochów pozytywnie ocenia obecny rząd premiera Giuseppe Contego. Z kolei sam jego szef może liczyć na uznanie 60 proc. ankietowanych.

za: tvp.info

REKLAMA/Advertisement