REKLAMA

REKLAMA

Lider Partii Finów: Kwestie imigracji, islamu, mniejszości seksualnych i Unii Europejskiej stały się nowym Związkiem Sowieckim

158

Kierowana przez Jussi Halla-aho Partia Finów (Perussuomalaiset) – czołowa partia eurosceptyczna w Finlandii – w kwietniowych wyborach parlamentarnych otrzymała 17,5% głosów (drugie miejsce za socjaldemokratami), co dało jej 39 mandatów. Kilka tygodni potem, w wyborach do PE znalazła się na czwartym miejscu z poparciem na poziomie 13,8 % i zyskała dwóch przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Natomiast w najnowszym sondażu firmy Taloustutkimus z 2 lipca Perussuomalaiset jest na pierwszym miejscu z 19.7 %.

Halla-aho przed kilkoma dniami na kongresie partyjnym w Tampere stwierdził, że sankcje prawne i ekonomiczne za zwykłe wyrażanie opinii stały się bardziej powszechne, wzywając do ustanowienia przepisów wzmacniających wolność wypowiedzi. Porównał dzisiejszą atmosferę do epoki zimnej wojny, stosując niepochlebne porównania ze Związkiem Sowieckim.

– W dzisiejszej Finlandii, a szerzej w krajach zachodnich, kwestie imigracji, islamu, mniejszości seksualnych i Unii Europejskiej stały się nowym Związkiem Sowieckim – powiedział Halla-aho.

REKLAMA

W swoim przemówieniu nacjonalistyczny polityk ogłosił swoje ugrupowanie główną partią opozycyjną w Finlandii, której zadaniem jest wskazanie niedociągnięć i błędów centrolewicowego rządu, który objął urząd na początku czerwca.

za: yle.fi

REKLAMA