Liczba żołnierzy WOT mniejsza niż przewidywano? Spowolnienie we flagowym programie MON.

Jak podaje dzisiejszy “Dziennik Gazeta Prawna”, liczba żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, która miała w przyszłym roku wynieść 31 tys. osób, ma być prawie o połowę mniejsza i być na poziomie 17 tys. Zdaniem dziennika, powodem takiej sytuacji jest brak bazy szkoleniowej oraz funduszy przekazywanych na WOT.

W planach działania MON na rok 2019 zapisano, że “liczebność stanów osobowych” WOT ma dojść do 31,6 tys. osób. Wlicza się do tego również 27 tys. chętnych, którzy pełnią Terytorialną Służbę Wojskową  – żołnierzy niezawodowych. Jednakże inne dane figurują w rozporządzeniu MON wysłanym do Kancelarii Premiera dnia 26 listopada.

REKLAMA/Advertisement

– Ustala się liczbę żołnierzy rezerwy (…), którzy mogą być powołani w 2019 r. do odbycia lub pełnienia czynnej służby wojskowej w ramach (…) terytorialnej służby wojskowej do 17 142 żołnierzy rezerwy – czytamy w piśmie, a projektem ma zająć się Stały Komitet Rady Ministrów.

Gazeta dotarła też do Programu Rozwoju Sił Zbrojnych przyjętego w ubiegłym tygodniu przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Również w tym dokumencie widnieje, że liczba “terytorialsów” będzie oscylować w granicach 20 tys. osób, a nie ponad 30 tys. jak przewidywano wcześniej.

REKLAMA/Advertisement

Urzędnik zajmujący się obronnością mówi w rozmowie z “DGP”, że są dwa główne powody wyhamowania sztandarowego programu MON. Po pierwsze, brak jest odpowiedniej infrastruktury i bazy szkoleniowej. Drugim powodem jest brak oddzielnych funduszy na Wojska Obrony Terytorialnej. Ponadto, sporym problemem jest niedobór oficerów, a wyszkolenie żołnierza WOT trwa kilka lat.

Kiedy w MON zasiadał jeszcze Antoni Macierewicz, plany związane z WOT były dużo bardziej ambitne. Były szef tego resortu zapowiadał, że chce, aby liczba “terytorialsów” do końca 2016 roku doszła aż do 53 tys. żołnierzy.

REKLAMA/Advertisement

za: onet.pl

 

Obcokrajowiec-terrorysta odbity w czasie doprowadzania do ośrodka dla cudzoziemców. Policja z Żar ćwiczy się na taką ewentualność.