Lewacy, muzułmanie i homoseksualiści demonstrowali, by “skasować ONR, MW, RN” [WIDEO]

Niewielkie grupki (jedynie w Warszawie zebrało się ok. 200 osób, według organizatorów 2 tysiące) pod wspólnym sztandarem koalicji Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi demonstrowało wczoraj w kilku miastach Polski pod hasłem “Dość rasizmu i faszyzmu!”.

– Skandowano m.in. „Solidarność międzynarodowa”, „Solidarność z uchodźcami”, „Warszawa wolna od rasizmu/faszyzmu”, „Każda inna wszystkie równe”, „Polska biała tylko zimą”, „Żaden człowiek nie jest nielegalny”, „Zamknąć rząd – otworzyć granice”, „Faszyści precz z naszych ulic” – podaje profil Zjednoczonych Przeciw Rasizmowi. – Wśród mówczyń były: przedstawicielka społeczności muzułmańskiej w Polsce, Ukrainka i uchodźczyni z Tadżykistanu.

REKLAMA/Advertisement

W skład koalicji Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi wchodzą m.in.: Partia Razem, Pracownicza Demokracja, Partia Zieloni, Ruch Sprawiedliwości Społecznej, Queer Solidarnie, Warszawski Strajk Kobiet, Obywatele Solidarnie w Akcji, Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Studencki Komitet Antyfaszystowski.

– Niestety obecnie i otwartość, i bezpieczeństwo pozostają w sferze marzeń. Niemal codziennie słyszymy od uchodźczyń, że ktoś je opluł albo wyprosił z autobusu, bo mówią w innym języku albo mają zakrytą głowę. Dla uchodźców w Polsce przekleństwa pod ich adresem to niestety chleb powszedni. Nie możemy być na to obojętni! Dzisiaj opluwają i biją uchodźców, jutro na celownik może trafić ktoś inny, kto nie pasuje do wyimaginowanej matrycy idealnego Polaka – tak zachęcała do udziału w proteście Natalia Gebert z inicjatywy Dom Otwarty podczas konferencji prasowej.

REKLAMA/Advertisement

W opisie wydarzenia na Facebooku podawano jeszcze inne powody protestu organizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową – święta obchodzonego corocznie 21 marca, a ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1966 r.

– Dlatego, że są przypadki dzielenia przez biznesmenów pracowników według narodowości, także poprzez przydzielanie pracownikom-imigrantom innych strojów roboczych.
– Dlatego, że zależna od tej partii telewizja publiczna stała się nośnikiem codziennego szczucia na imigrantów – oczywiście nie tych z Polski, których miliony wyjechały na Zachód w poszukiwaniu lepszego życia, ale głównie uchodźców z państw muzułmańskich.
– Dlatego, że telewizja publiczna mówi tu otwarcie rasistowskim językiem, typowym także dla innych prorządowych mediów.
– Dlatego, że władza roztacza opiekuńcze skrzydła nad organizacjami wprost nawiązującymi do przedwojennych tradycji faszyzmu i skrajnego nacjonalizmu, jak ONR czy MW, które bywają uczestnikami uroczystości państwowych, nierzadko współpracując z lokalnymi politykami PiS.
– Dlatego, że nie tylko partia rządząca, ale i parlamentarne partie opozycyjne przegłosowują uchwałę gloryfikującą Narodowe Siły Zbrojne, a kolaborującą z hitlerowcami Brygadę Świętokrzyską określającą jako siłę, która “dobrze przysłużyła się ojczyźnie”.
– Dlatego, że od lat odbywa się pełen rasistowskich sloganów tzw. Marsz Niepodległości, organizowany przez ugrupowania skrajnie prawicowe, z pogrobowcami faszystów włącznie, który stał się największym zlotem skrajnej prawicy (w tym faszystowskiej) z całej Europy.
– Dlatego, że festiwal ten jest tylko jednym z przykładów wzajemnego przenikania się wyznawców hitleryzmu i członków takich organizacji, jak RN, ONR czy MW.

REKLAMA/Advertisement

Na demonstrację wybrała się również ekipa Pyta.pl

foto: Facebook/Zjednoczeni przeciw Rasizmowi