REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Le Pen wzywa do obywatelskiego oporu: Skazują naszą partię na polityczną śmierć!

261

Francuscy sędziowie zablokowali 2 mln euro dotacji na rzecz Zgromadzenia Narodowego (RN) – nowej partii Marine Le Pen w związku ze sprawą domniemanego niewłaściwego wykorzystania funduszy UE. Le Pen została oskarżona już w 2015 r. o niepodpowiednie wykorzystanie 300 tysięcy euro. Według unijnego urzędu ds. zwalczania nadużyć finansowych (OLAF) europosłanka wydała jej na wynagrodzenie dla asystentki, która w rzeczywistości pracowała dla jej partii. Le Pen nie przyznała się do winy i odmówiła zwrotu tej sumy.

Zablokowane środki to część z dotacji w wysokości 4,5 miliona euro z tytułu osiągniętego w wyborach poparcia.

Le Pen potępiła ruch sedziów jako atak na demokrację a zablokowanie finansowania partii nazwała próbą “uśmiercenia politycznego” RN. Dodała, że partia nie będzie w stanie zapłacić etatowym pracownikom i wypełniać różnych „zobowiązań finansowych” począwszy od końca sierpnia. Wkrótce ma zostać uruchomiona strona internetowa, przez którą sympatycy mogą dokonywać darowizn, by “finansowo uratować ruch narodowy”.

Reklama / Advertisement

– Zmagając się z tym oszczerstwami, wzywam Francuzów do pokojowego i cywilnego oporu, ale oporu aktywnego i bojowego – dodała Le Pen. – To dążenie do zabicia Zgromadzenia jako jedynej partii opozycyjnej. To bezprecedensowy cios dla demokracji!

To nie jedyny problem z funduszami, z jakimi borykała się partia. W listopadzie ub.r. Societe Generale, jeden z największych banków we Francji, poprosił – po 30 latach świadczenia usług – Front Narodowy kierowany przez Marine Le Pen, o zamknięcie wszystkich rachunków bieżących i oszczędnościowych FN.

– Wygląda na to, że bank nie chce mieć z nami nic więcej wspólnego – powiedział rzecznik FN i burmistrz Fréjus, David Rachline w wywiadzie udzielonym Radio Sud. – To prawdziwy skandal. Będziemy się opierać i walczyć, aby przezwyciężyć te prześladowania. Nasze relacje z bankami to jeden z największych skandali naszych czasów. Już w czasie wyborów szukaliśmy kredytów i wszystkie francuskie banki odmówiły udzielenia nam ich.

Reklama / Advertisement

W grudniu 2016 r. liderzy partii skarżyli się, że walczą o pozyskanie funduszy, ponieważ żaden z głównych francuskich banków nie zgodził się udzielić im pożyczki. Sekretarz partii Nicolas Bay powiedział wówczas, że „to prawdziwy skandal, gdy francuskie banki nie grają w demokrację”.

za: independent.ie

Reklama / Advertisement