Le Pen weźmie udział w kolejnych wyborach prezydenckich. Chce “zjednoczyć Francuzów” i wygrać

Marine Le Pen potwierdziła w tym tygodniu, że planuje wziąć udział w wyborach prezydenckich we Francji w 2022 r.

Liderka Zgromadzenia Narodowego powiedziała, że zastanawiała się nad decyzją, ale chce “zjednoczyć Francuzów”. W siedzibie oddziału swojej partii w Nanterre Marine Le Pen zapowiedziała, że jej celem “jest dążenie do realizacji planu jedności narodowej wokół wspaniałego francuskiego projektu, wielkiego projektu jednoczącego, który może zgromadzić Francuzów, skądkolwiek pochodzą (…) który postawi kraj z powrotem na nogi”. W rozmowie z prasą podkreśliła swoją “wolę wygrania”.

Le Pen przeszła do drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji w 2017 r., ale przegrała z Emmanuelem Macronem. W drugiej rundzie otrzymała zaledwie 34% głosów.

Oprócz szefowej narodowców, do tej pory oficjalnie chęć ubiegania się o najwyższy w państwie urząd zgłosił jedynie Jean Lassalle – niezależny kandydat centroprawicy. W 2017 r. wystartował w wyborach prezydenckich, w pierwszej turze głosowania otrzymał 1,2% głosów, zajmując 7. miejsce wśród 11 pretendentów. Nie przeszedł do drugiej tury i apelował o oddawanie czystych kart wyborczych.

REKLAMA/Advertisement