Le Pen pogratulowała Wielkiej Brytanii “odzyskania wolności” z okazji brexitu

Marine Le Pen, liderka Zgromadzenia Narodowego (Rassemblement National) pogratulowała Wielkiej Brytanii “odzyskania wolności”, ale stwierdziła jednocześnie że Brexit jest „przerażającą porażką” Unii Europejskiej.

– Po wielu zwrotach akcji Wielka Brytania wreszcie odzyskała wolność. Ale to przerażająca porażka dla UE – powiedziała Le Pen.

REKLAMA/Advertisement

– Bez wątpienia w nadchodzących miesiącach i latach przekonamy się, że Wielka Brytania postąpiła właściwie i prawdopodobnie przyniesie to wiele korzyści. W rzeczywistości, jak już zauważyliśmy, że komentarze o katastrofie już ustąpiły ostrożnym ostrzeżeniom od tych, którzy byli pewni że Brytyjczycy będą zniszczeni, że wystąpi masowe bezrobocie – dodała.

Szefowa RN napisała na Twitterze, że Brexit powinien zapoczątkować nowy „Sojusz Europejski”, który lepiej odzwierciedla to, czego chce większość obywateli Europy, dodając, że „ta Unia Europejska przejdzie do historii jako głośna porażka!”

REKLAMA/Advertisement

Le Pen zasłynęła, gdy stwierdziła „Po prostu nazywajcie mnie Madame Frexit” w wywiadzie dla telewizji Bloomberg, którego udzieliła dziennikarce Caroline Connan 23 czerwca 2015 r., rok przed referendum w sprawie brexitu w czerwcu 2016 r.  Jednak sondaże pokazują od paru lat, że ok. 60 % jej rodaków jest przeciwnych wyjściu Francji z UE .