REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Pokaz specjalny filmu “Lawina” o mordzie na żołnierzach NSZ oddziału kpt. “Bartka” [WIDEO]

2035

15 marca b.r. w warszawskim kinie “Elektronik” miał miejsce pokaz specjalny filmu “Lawina” w reż. Jędrzeja Lipskiego i Piotra Mielecha.

Film opowiada historię oddziału Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Henryka Flame ps. “Bartek”, którego żołnierze zostali brutalnie zamordowani (wysadzeni w czasie snu w powietrze) przez NKWD/UB w czasie operacji “Lawina”. Przed pokazem odbyła się premiera oficjalnego teledysku, promującego film, nagranego przez zespół Golec uOrkiestra.

W oddziałach NSZ na tym terenie walczyła m.in. ciotka muzyków Stanisława Golec ps. “Gusta”, żołnierz oddziału Antoniego Bieguna ps. “Sztubak” zgrupowania kpt. Henryka Flame ps. “Bartek”, zamordowana przez UB w wieku 18 lat. Była jedną z ofiar operacji “Lawina”, którą przeprowadził prowokator Henryk Wendrowski.

Reklama / Advertisement

Według Instytutu Pamięci Narodowej, w 1946 r. dowodził (jako kapitan „Lawina”) akcją UB przeciwko oddziałowi żołnierzy NSZ na Podbeskidziu Henryka Flame. Podczas akcji funkcjonariusze MBP namówili członków oddziału na wyjazd na ziemie zachodnie, zorganizowany rzekomo przez dowództwo Okręgu NSZ. Faktycznie przez cały czas akcja była kierowana przez UB. Po przetransportowaniu członków oddziału (150–200 osób) do wcześniej przygotowanego miejsca, zostali oni odurzeni alkoholem i następnie rozstrzelani. W dalszej kolejności do dołów ze zwłokami zastrzelonych wrzucono tabliczki identyfikacyjne żołnierzy radzieckich i polskich w ilości odpowiadającej liczbie ciał. Egzekucji mieli dokonywać Rosjanie, a będący na miejscu funkcjonariusze UB stanowili jedynie obstawę terenu.

Po projekcji widzowie mieli okazję spotkać się z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, Tadeuszem Płużańskim, Jędrzejem Lipskim i Piotrem Mielechem.

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement