Kurdyjski generał do amerykańskiego dyplomaty: “Zostawiliście nas na rzeź! Sprzedaliście nas. To niemoralne!”

Dowódca syryjskich sił kurdyjskich – jak informuje dzisiaj CNN – powiedział w czwartek amerykańskiemu dyplomacie, że Stany Zjednoczone „pozostawiają nas na rzeź”, kilka dni po tym, jak prezydent Trump wycofał wojska z północnej Syrii.

Stojący na czele Syryjskich Sił Demokratycznych (skupiających obok głównego komponentu kurdyjskiego również oddziały chrześcijańskie asyryjskie i ormiańskie, arabskie, turkmeńskie – przyp. red.) gen. Mazloum Kobani Abdi nie szczędził gorzkich słów Williamowi Roebuckowi, zastępcy specjalnego wysłannika Międzynarodowej Koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu:

REKLAMA/Advertisement

– Zostawiliście nas! Zostawiliście nas na rzeź! – powiedział, domagając się odpowiedzi na pytanie, czy Stany Zjednoczone zrobią coś, by chronić Kurdów syryjskich, podczas gdy Turcja kontynuuje operację wojskową atakując jeszcze do niedawna amerykańskich sojuszników.

– Nie chcecie chronić ludzi, ale i nie chcecie, aby nadciągnęła inna potęga i nas ochroniła. Sprzedaliście nas. To niemoralne – dodał.

REKLAMA/Advertisement

William Roebuck jest dyplomatą, który z nominacji Donalda Trumpa pełnił funkcję ambasadora Stanów Zjednoczonych w Bahrajnie od 2015 do 2017 r. Potem jako przedstawiciel Departamentu Stanu odbywał wizyty w Rożawie czyli Autonomicznej Administracji Północnej i Wschodniej Syrii.

CNN twierdzi, iż jest w posiadaniu nagrania całej rozmowy. Kurdyjski wojskowy nalegał, aby USA pomogły powstrzymać atak turecki lub pozwoliły Syryjskim Siłom Demokratycznym zawrzeć układ z rządem Assada w Damaszku i ich rosyjskimi poplecznikami, umożliwiając rosyjskim samolotom bojowym wprowadzenie strefy zakazu lotów nad północno-wschodnią Syrią, tym samym uniemożliwiając Turcji przeprowadzanie nalotów. Amerykanie jednak nie chcą, aby Kurdowie zwracali się do Rosjan.

REKLAMA/Advertisement

– Muszę wiedzieć, czy jesteś w stanie chronić mój lud, powstrzymać spadanie tych bomb na nas, czy nie? Muszę wiedzieć, ponieważ jeśli nie, muszę zawrzeć układ z Rosją i rządem teraz i zaprosić ich samoloty do ochrony tego regionu – powiedział Mazloum.

Foto: hawarnews.com

za: edition.cnn.com