Ks. prof. Sztychmiler: Uznanie prawdy warunkiem dobra wspólnego Polaków i Ukraińców [WIDEO]

O doświadczeniach Polaków w czasie II wojny światwej, gehennie setek tysięcy ludzi mówił w czasie konferencji naukowej „W poszukiwaniu dobra wspólnego Polaków” ks. prof. Ryszard Juliusz Sztychmiler – prawnik, kierownik Katedry Prawa Kanonicznego i Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Temat jego wystąpienia to “Uznanie prawdy warunkiem dobra wspólnego Polaków i Ukraińców”.

– Niewielu Polaków i Ukraińców wie o metodach i rozmiarach mordowania Polaków przez Ukraińców na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Zaczęło się to już z chwilą wybuchu wojny, tyle że pod panowaniem rosyjskim trudno było to przeprowadzać. Ponieważ ich główny ideolog Bandera był szkolony przez Niemców, to dopiero gdy Niemcy weszli na te tereny, zaczęli realizować tę eksterminację Polaków na szeroką skalę – mówił duchowny.

REKLAMA/Advertisement

– Ukraińcy przemilczają to, bo na ogół nie wiedzą. Mniej wiecej jedna szósta terenu Ukrainy była zaangażowana w te mordy. Dalej na wschodzie Ukraińcy nic o tym nie wiedzieli. Nie mówili o tym Rosjanie w czasach sowieckich ani nie mówiono o tym, kiedy już Ukraina jest wolna. Większość Ukraińców nie jest świadomo tego problemu. Ale i w Polsce nie jest dobrze, chociaż trochę zmienił to film “Wołyń”, chociaż w dużej mierze pokazywał on panującą tam sielankę i ukazuje w niewielkim stopniu to, co tam się działo – dodał.

REKLAMA/Advertisement