Ks. prof. Naumowicz o św. Szczepanie: Męczeństwo świadectwem wiary aż do potwierdzenia swoim życiem.

Ks. prof. Józef Naumowicz z UKSW w rozmowie z PAP wyjaśnia, że Kościół obchodzi uroczystość św. Szczepana w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia ze względu na wielowiekową tradycję, zgodnie z którą obchodzone było ono właśnie 26 grudnia. Kapłan dodaje, że obydwa dni Świąt pokazują przyjście Pana Boga do człowieka, a także jego odpowiedź na narodzenie Chrystusa.

– Od początku chrześcijaństwa 26 grudnia było wspomnienie św. Szczepana pierwszego męczennika – diakona, który został ukamienowany. I stąd też jest taki troszeczkę paradoks, że w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia obchodzi się uroczystość męczeństwa św. Szczepana, ponieważ trudno było przesunąć to święto z 26 grudnia, które było już od wieków, od początku chrześcijaństwa w tym dniu przypadało – mówi duchowny.

REKLAMA/Advertisement

Ks. profesor dodaje, że można również interpretować dwa dni Świąt Bożego Narodzenia tak, że „25 grudnia obchodzimy święto narodzenia Pana Jezusa, że Bóg przychodzi do nas, a 26 grudnia wspomnienie św. Szczepana, który pokazuje, jak odpowiedzieć na to narodzenie Jezusa”.

– Odpowiadamy swoją wiarą i świadectwem, bo męczeństwo jest świadectwem wiary aż do potwierdzenia tego swoim życiem – dodaje.

REKLAMA/Advertisement

Kapłan przypomina o starożytnej roli diakonów w pierwotnym Kościele. Powołani oni byli do wsparcia biednych oraz głoszenia Ewangelii, w czym wyróżniał się właśnie św. Szczepan.

– Chodziło przede wszystkim o opiekę nad wdowami i sierotami, ale też pomagali w głoszeniu Ewangelii. Natomiast św. Szczepan szczególnie odznaczał się nie tylko zaangażowaniem w pomoc ludziom ubogim, ale też wielką gorliwością w głoszeniu wiary w Jezusa Chrystusa. I tym właśnie sprowokował, że głosił słowo Boże z wielkim przekonaniem. I dlatego spotkał się z wielką wrogością, co doprowadziło do jego śmierci przez ukamienowanie – mówi ks. prof. Naumowicz,

REKLAMA/Advertisement

Duchowny dodaje, że w niektórych rejonach Polski – na przykład na Podkarpaciu istnieje także zwyczaj poświęcenia owsa, a przy tym obsypania kapłana błogosławiącego zboże jego ziarnami, na przypomnienie ukamienowania pierwszego męczennika Kościoła – św. Szczepana.

za: wPolityce.pl