REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Ks. prał. dr Kneblewski: Poza święconką nie ma zbawienia? [WIDEO]

465

Posługując się grafiką z prowokacyjnym hasłem “Poza święconką nie ma zbawienia” i wykresem pokazującym obecność wiernych na świeceniu pokarmów oraz na Triduum Paschalnym i Rezurekcji proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy, ks. prałat Roman Kneblewski uświadamia, jak zatrważająco mało osób uczestniczy w tych drugich.

– Katoliku! To nie święconka zmartwychwstała dla Ciebie! Ona jest tylko symbolem, a nie istotą – cytuje kapłan puentę wspomnianej grafiki i dodaje:
– Dotykamy tutaj wciąż obecnego w Kościele magicznego sposobu myślenia. Pociąga nas coś, co jest rzadkie, nadzwyczajne, co kojarzy się z nadzwyczajnym znakiem. Najlepiej, żeby to były jakieś “czary”, a święconka jest tylko raz do roku (…) To jest oczywiście miły zwyczaj, zachowujmy go. Niepokoi jednak niezmiernie fakt, iż ludzie którzy na nią przychodzą, potem nie przychodzą do kościoła na Mszę świętą.

Wielkanoc (Pascha, Niedziela Wielkanocna) to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa Poprzedzający ją tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne. Co prawda każda niedziela jest w chrześcijaństwie pamiątką zmartwychwstania Chrystusa, ale Wielka Niedziela jest pamiątką najbardziej uroczystą.

Reklama / Advertisement

Dzień ten jest dniem radości i śpiewu, w zależności od kraju różnie celebrowany, jednakże wszędzie mający radosny i podniosły charakter.

Wielka Niedziela jest pierwszym dniem wielkanocnego okresu świątecznego zwanego oktawą wielkanocną. Okres Wielkanocny rozpoczyna się Wigilią Wielkanocną. Czas Wielkanocnej radości trwa w liturgii 50 dni i kończy się niedzielą Zesłania Ducha Świętego. W 40. dniu (czwartek) obchodzona jest uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa.

Reklama / Advertisement