Ks. Isakowicz-Zaleski o ukrywaniu pedofilii: “Nadal nie rozcięto starych wrzodów”

– Po filmie padło dużo deklaracji. Na pewno część kurii biskupich reaguje już inaczej na doniesienia, które składają ofiary przestępstw dokonanych przez duchownych. Niektóre diecezje robią to wręcz wzorcowo. Jednak nadal nie rozcięto starych wrzodów – mówi w wywiadzie dla Onetu ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski o filmie braci Sekielskich “Zabawa w chowanego” i dodaje, że niewyjaśniona jest sprawa abp. Juliusza Paetza.

– Po jego śmierci, która miała miejsce pół roku temu, następca, a zarazem przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki obiecał, że sprawa zostanie wyjaśniona i oczyszczona dla dobra Kościoła. Słowa nie dotrzymał – przypomniał. Kilku swoim księżom, którzy domagali się owego wyjaśnienia, wydał zakaz wypowiedzi w mediach – komentuje duchowny.

– Same filmy niczego nie zmienią. Potrzebne są wewnętrzne reformy polskiego Kościoła. Nadzieją byłby większy udział ludzi świeckich np. w zarządzaniu sprawami finansowymi i gospodarczymi. Dotyczy to także wizytowania parafii czy lekcji katechezy w szkołach – podsumowuje kapłan.

REKLAMA/Advertisement