REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Ks. Isakowicz-Zaleski o Ukrainie i ludobójstwie na Wołyniu: Wielka hipokryzja prezydenta Poroszenki

542

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski skomentował w rozmowie z portalem DoRzeczy.pl udział prezydenta Andrzeja Dudy w uroczystościach w Łucku ku czci ofiar ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, które odbyły się w niedzielę. Kapłan odniósł się również do postawy władz Ukrainy i zauważył, że prezydent tego kraju Petro Poroszenko wykazuje się olbrzymią hipokryzją.

Ksiądz Isakowicz-Zaleski powiedział, że prezydent wreszcie oddał hołd ofiarom wymordowanym przez ukraińskich nacjonalistów  i docenia ten gest, ale zauważa, że nie była to wizyta państwowa:

– Można powiedzieć, lepiej późno, niż wcale. Bo pan prezydent już w 2015 roku w czasie kampanii wyborczej obiecywał, że zajmie się sprawą Kresów i Wołynia. Jak widać potrzebował trzech lat, by w ogóle coś zrobić. W tym czasie był trzy razy na Ukrainie. Spotykał się z Poroszenką. Nie powiedział słowa na temat zbrodni na Polakach. Teraz widzimy na pewno dużą zmianę na plus. I nie ma znaczenia, czy zrobił to ze względu na nadchodzącą kampanię wyborczą, czy nie. Natomiast smutne jest to, że zrobił to w ramach wizyty prywatnej – mówi duchowny.

Reklama / Advertisement

Ksiądz odniósł się również do wizyty prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki w Sahryniu, którą nazwał “skandalem”: “Natomiast skandalem jest to, co zrobił Poroszenko, który w Sahryniu postawił znak równości między działaniami OUN UPA a działaniami Armii Krajowej.” Kapłan dodaje, że ukraińskie władze blokują pochówki ofiar UPA, jednocześnie gloryfikując zbrodniarzy tej formacji i domagając się zmian w ustawie o IPN:

– To wielki dramat dla rodzin, które nie mogą pojechać na groby bliskich, nawet ich odnaleźć. Do tego Petro Poroszenko domaga się zmian w polskiej ustawie o IPN, a jednocześnie popiera ustawę, w myśl której raz – można gloryfikować zbrodniarzy z OUN UPA, dwa – wprowadza się możliwość karania za krytykę UPA. Świadczy to o wielkiej hipokryzji prezydenta Ukrainy – podsumowuje kapłan.

za: DoRzeczy.pl

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement