Ks. Isakowicz-Zaleski o konferencji dot. Bliskiego Wschodu: Warszawa niepotrzebnie wciąga nas w kolejny konflikt.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski – kapelan krakowskiej “Solidarności” i znany publicysta bardzo negatywnie ocenił organizację konferencji dot. Bliskiego Wschodu, którą Iran uznaje jako nieprzyjazną wobec siebie. Zdaniem duchownego jest to działanie, które wciąga Polskę w kolejny, niepotrzebny konflikt. Ponadto, podkreślił on życzliwość Iranu wobec armii generała Władysława Andersa.

– Jak pisałem już w swoim blogu, Iran, a w zasadzie Persja, bo tak się wcześniej ten kraj nazywal, przyjął polskich uchodźców w czasie II wojny światowej. Przyjął między innymi całą armię generała Władysława Andersa, która opuściła ZSRR. A wraz z armią dziesiątki tysięcy cywilów, którzy mogli wyjść z okrutnej sowieckiej ziemi, a ze strony Irańczyków spotkała ich sama życzliwość – mówi kapłan.

REKLAMA/Advertisement

– Polska nie ma najmniejszego interesu w tym, żeby ładować się w spór między Stanami Zjednoczonymi a Iranem. Po raz kolejny pełnimy rolę chłopca, który ma wyciągać kasztany z ognia, bo ktoś „ważniejszy” każe mu to robić – dodaje.

– Jest w Polsce nierozwiązany problem w relacjach z Ukrainą. Są bardzo poważne problemy w relacjach z Rosją. Do tego spór pomiędzy obecnym rządem a Unią Europejską. I teraz Warszawa zupełnie niepotrzebnie wciąga nas w kolejny konflikt – dodaje ks. Isakowicz-Zaleski.

REKLAMA/Advertisement

– To niezrozumiałe, zwłaszcza, że nie jesteśmy mocarstwem. Czytałem ostatnio dokumenty MON. Wynika z nich, że nie mamy żadnego okrętu, który mógłby wypłynąć poza Bałtyk. A znów porywamy się na jakieś konflikty – mówi.

Zdaniem ks. Isakowicza-Zaleskiego istnieje realne niebezpieczeństwo wciągnięcia Polski w kolejny konflikt i dodaje, że zaangażowanie naszego kraju w Iraku nie przyniosło żadnych pozytywnych skutków dla naszego kraju.

– To realne. Tak jak za rządów SLD Polska została wciągnięta w konflikt w Iraku. Pytanie, co jako kraj z tego uczestnictwa w konfliktach mamy? – stwierdza ksiądz Isakowicz-Zaleski – Dyplomacja polegać powinna na tym, by rozważać wszelkie za i przeciw. Być może nadszedł już czas, by Polska przestała być jedynie chłopcem na posyłki Stanów Zjednoczonych – zaznacza.

za: DoRzeczy.pl