REKLAMA

REKLAMA

Ks. Bańka FSSPX: Kim są święci? [WIDEO]

262

W części kościołów chrześcijańskich istnieje praktyka kanonizacji – oficjalnego uznania przez Stolicę Apostolską świętości lub przez zatwierdzenia przez Święty Synod w Kościele prawosławnym danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.

Podstawowym faktem świadczącym, że dana osoba jeszcze za życia, a najczęściej po śmierci, cieszy się szczególnymi względami u Boga, są czynione przez nią cuda. Podstawowe aspekty świętości – przykładne życie i zaistniałe cuda za wstawiennictwem świętego – stanowią podstawę w obecnej procedurze kanonizacyjnej.

– W każdym wyznaniu wiary mówimy o świętych obcowaniu – mówił w programie “Kościół, naród, państwo” ks. Szymon Bańka z Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. – Świętych obcowanie to wymiana dóbr duchowych pomiędzy członkami Kościoła, i to całego czyli wojującego tutaj jak i triumfującego w niebie oraz cierpiącego w czyśćccu.

REKLAMA