Ks. Bańka FSPXX: “Sobór Watykański II to pewien koń trojański. Obce ideologie wchodzą w teologię katolicką” [WIDEO]

11 października 1962 r. rozpoczął się Sobór Watykański II, który trwał z przerwami do 8 grudnia 1965. Obrady Soboru rozpoczął papież Jan XXIII, a zakończył Pawła VI. Był to dwudziesty pierwszy sobór powszechny, poprzedzony okresem przygotowawczym, w latach 1959-1960, w czasie którego utworzono dziesięć komisji przygotowawczych, trzy sekretariaty oraz powołano Komisję Centralną.

Celem Soboru było m.in. dostosowanie dyscypliny kościelnej do wymogów czasu, uwspółcześnienia (aggiornamento) m.in. poprzez odnowienie Kościoła i powrót do źródeł. Dużą uwagę przywiązywano do omówienia spraw związanych z udziałem świeckich w Kościele oraz reformami Kościoła.

REKLAMA/Advertisement

– Sobór ten jest źródłem wielu problemów w Kościele. To pewien koń trojański. Mamy do czynienia z obcymi elementami, które pod pozorem radosnego wprowadzenia dialogu, wchodzą do miasta Bożego i robią w nim rzeź – ocenił w programie “Kościół, naród, państwo” ks. Szymon Bańka z Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. – Obce ideologie wchodzą w teologię katolicką, będąc wcześniej jak modernizm potępione przez św. Piusa X i Piusa XII.

REKLAMA/Advertisement