Koronawirus w Polsce: Rząd zamyka szkoły, uczelnie, kina i muzea [WIDEO]

– Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, a także szkół wyższych na dwa tygodnie już od poniedziałku – poinformował  dzisiaj na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Wcześniej zebrał się rządowy zespół zarządzania kryzysowego, w którym wzięli udział również wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, minister zdrowia Łukasz Szumowski, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg oraz minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

– Jest dla nas jasne, że koronawirus i epidemia, która się rozwija może stać się bardzo groźna

Wszystkie placówki oświatowe, szkoły wyższe oraz żłobki będą zamknięte od poniedziałku na dwa tygodnie.

– Od jutra te placówki będą niedostępne dla procesu edukacyjnego, jednak ze względu na to, że niektórym rodzicom może być trudno zorganizować opiekę tak szybko, z dnia na dzień, to w dniu jutrzejszym i w piątek placówki będą otwarte. W klasach nauczyciele będą mogli pilnować niejako dzieci, po to, by umożliwić logistykę, od strony praktycznej zorganizowanie opieki nad dziećmi. Najlepszym wyjściem dla naszych dzieci jest niewychodzenie z domu, ponieważ dzieci w bardzo łatwy sposób mogą zarażać innych. To zachowanie bardzo odpowiedzialne, ponieważ dzieci w sposób nieświadomy mogą zarazić swoich dziadków – powiedział premier.

Szef rządu dodał, że zamknięte zostaną też muzea i placówki kultury, a także kina.

REKLAMA/Advertisement