REKLAMA

REKLAMA

Koniec sprawy prof. Bartyzela. Prokuratura umorzyła postępowanie nt. nazwania Żydów “plemieniem żmijowym”

833

Prokuratura w Toruniu umorzyła postępowanie ws. prof. Jacka Bartyzela, który we wpisie na Facebooku nazwał Żydów “plemieniem żmijowym”.  Wykładowcy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zarzucano antysemityzm właśnie po tej publikacji.

Prof. Bartyzel powiedział w rozmowie z portalem nowosci.com.pl, że jest zadowolony z decyzji prokuratury. Sprawę tę podjął również rzecznik dyscyplinarny UMK, ale to postępowanie było zawieszone do czasu postępowania prokuratorskiego. Ewa Walusiak-Bednarek z UMK powiedziała, że: “Czekamy na oficjalne pismo z prokuratury”. Prof. Jacek Bartyzel skomentował ataki polityków z Izraela i tamtejszych mediach na Polskę.

– To, że nas Żydzi nienawidzą i opluwają, jestem w stanie przyjąć ze spokojem – w końcu czegóż można spodziewać się od tego plemienia żmijowego pełnego pychy, jadu i złości? Trzeba po prostu trzymać ich na dystans, tak wielki, jak tylko możliwe. W ogóle nawet inne próbować dyskutować czy przekonywać, bo to daremne; oni nie są zdolni do okazywania wdzięczności, uważają natomiast, że wszystko im się należy – napisał wykładowca UMK. Prokuratura stwierdziła, że „publikacja na prywatnym profilu stanowiła dozwoloną prawem krytykę, była komentarzem do aktualnych wydarzeń”. Sam prof. Bartyzel powiedział, że nie był świadomy zasięgu swojego wpisu.

REKLAMA

za: wPolityce.pl