Koniec najdłuższej wojny w historii USA. Zawarto porozumienie pokojowe z talibami

Po trwającej tydzień „redukcji przemocy” USA i talibowie podpisali dzisiaj historyczne porozumienie, które zapoczątkuje wycofanie wojsk amerykańskich z Afganistanu i potencjalnie utoruje drogę do zakończenia najdłużej toczonej wojny w Ameryce .

Porozumienie zostało podpisane w Doha w Katarze przez specjalnego przedstawiciela USA ds. pojednania w Afganistanie Zalmaya Khalilzada – głównego negocjatora USA w rozmowach z talibami  oraz mułłę Abdula Ghaniego Baradara – głównego negocjatora talibów. Sekretarz stanu Mike Pompeo był świadkiem podpisania umowy.

REKLAMA/Advertisement


Przemawiając podczas ceremonii, Pompeo powiedział, że USA „będą uważnie obserwować przestrzeganie przez talibów ich zobowiązań i skalibrować tempo naszego wycofania się do ich działań”.

– W ten sposób zapewnimy, że Afganistan nigdy więcej nie służy międzynarodowym terrorystom – powiedział Pompeo.

REKLAMA/Advertisement

Wojna w Afganistanie rozpoczęła się  7 października 2001 roku i polegała na serii militarnych i niemilitarnych operacji wojskowych prowadzonych przez Sojusz Północnoatlantycki i niektóre państwa nie będące członkami NATO na terytorium Afganistanu. Działania skierowano początkowo przeciwko kierowanemu przez talibów i uznawanemu jedynie przez Pakistan, Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie rządowi Afganistanu oraz jego siłom zbrojnym.

Po militarnym rozbiciu sił sprawujących dotychczas faktyczną władzę nad Afganistanem, które zdobyły ją w wojnie domowej z siłami Sojuszu Północnego, oraz po przeprowadzonych wyborach parlamentarnych i prezydenckich, działania ukierunkowane są na stabilizację sytuacji politycznej i społecznej w Afganistanie oraz budowę infrastruktury kraju. Z uwagi na zakłócenia procesu stabilizacji powtarzającymi się zamachami terrorystycznymi na ludność cywilną oraz atakami zbrojnymi na oddziały wojskowe NATO obecny konflikt w Afganistanie jest najdłuższą wojną od czasu wojny wietnamskiej. Sojusz Północnoatlantycki zapowiedział zakończenie swoich operacji militarnych w Afganistanie najpóźniej w 2014 r.. Według szacunków ONZ ponad 70% ofiar cywilnych zginęło w wyniku ataków terrorystycznych i egzekucji prowadzonych przez talibów.

REKLAMA/Advertisement