REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Konflikt w Cieśninie Kerczeńskiej: Amerykanie ślą swój okręt wojenny na Morze Czarne

1117

Stany Zjednoczone zaczęły czynić niezbędne przygotowania do wpłynięcia jednego ze swoich okrętów wojennych na Morze Czarne w wyniku narastających napięć w regionie po zajęciu przez Rosję ukraińskich okrętów i zatrzymaniu ukraińskich marynarzy – podało CNN.

Pentagon zwrócił się do Departamentu Stanu o powiadomienie Turcji kontrolującej Bosfor – cieśninę łączącą Morze Czarne z Morzem Marmara – o swoich planach. Wraz z cieśniną Dardanele (na południu) Bosfor łączy Morze Egejskie z Morzem Czarnym. Obie cieśniny stanowią szlak morski o znaczeniu międzynarodowym. Zasady transportu morskiego w ich obrębie reguluje konwencja z Montreux z 1936 r. Zgodnie z jej postanowieniami ustalono, iż:

– statki cywilne cieszą się swobodą przepływu i żeglugi na czas neutralności Turcji, w razie stanu wojny obowiązuje zakaz dla statków nieprzyjaciela;

Reklama / Advertisement

– w przypadku okrętów wojennych jest swobodny przepływ dla lekkich okrętów nawodnych i okrętów pomocniczych, pod warunkiem uprzedzenia na 8 do 15 dni przed przepływem; są ograniczenia dla większych jednostek państw nieczarnomorskich, w razie przystąpienia Turcji do wojny – przepływ floty wojennej uzależniony jest od uznania władz tureckich.

Ze swojej strony rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło w środę, że wojska na wschodnim Krymie, który Moskwa zabrała Ukrainie w 2014 r., przeprowadziły ćwiczenia wojskowe z użyciem samobieżnych przeciwlotniczych zestawów artyleryjsko-rakietowych Pancyr-S1 (kod NATO SA-22 Greyhound).

– Londyn demonstruje zamiar wspierania napięć na Ukrainie, szczególnie w Donbasie, wysyłając brytyjski personel wojskowy do tego kraju – powiedziała w środę rzeczniczka rosyjskiego MSZ, Maria Zacharowa. – Zauważyliśmy doniesienia brytyjskich mediów o wysłaniu do oddziałów ukraińskich żołnierzy z Brygady 77 armii brytyjskiej, które koncentrują się na przeprowadzaniu specjalnych operacji w Internecie, a także operacjach za pomocą środków psychologicznych i informacyjnych.

Reklama / Advertisement

Zacharowa określił takie działania jako “całkowicie nie do przyjęcia”.

Ministerstwa obrony Zjednoczonego Królestwa i Ukrainy zgodziły się wcześniej na rozszerzenie współpracy wojskowej i technicznej, wsparcie rozwoju infrastruktury wojskowej, poprawę jakości edukacji wojskowej na Ukrainie z pomocą brytyjskich ekspertów, a także kontynuację dialogu między departamentami obrony, wzmocnieniu współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego i ochrony przed zagrożeniami hybrydowymi oraz wzmocnieniu brytyjskiej obecności wojskowej na Ukrainie – podaje agencja TASS.

za: cnn.com
tass.com

„Filipino Times”: Polska otworzyła drzwi dla 100 tysięcy imigrantów, szczególnie Filipińczyków

Reklama / Advertisement