8 grudnia 2023
Wydarzenia

Konfederacja idzie pod próg? To już mocny trend sondażowy w dół

Dzisiaj ukazał się kolejny wyborczy sondaż. W notowaniu Kantar Public poparcie przedstawia się następując: Prawo i Sprawiedliwość — 38 proc.; Koalicja Obywatelska — 30 proc.; Lewica — 8 proc.; Konfederacja — 6 proc.; Trzecia Droga — 6 proc. Odpowiedzi “nie wiem” udzieliło 12 proc. ankietowanych.

Szykuje się spora frekwencja, bo  chęć głosowania deklaruje 75 proc. osób. Mocno przez miesiąc zyskała partia rządząca: aż 5 pp, podczas gdy PO traci 2 pp. Do Sejmu nie weszłaby koalicyjna Trzecia Droga, jako że obowiązuje ją wyższy próg wyborczy.

Poważnie muszą martwić się Konfederaci. Na początku miesiąca mieli stabilne 12 do 15 proc. a niektórzy optymiści przebąkiwali o przebiciu się ponad barierę 20 proc.  Wyraźne tąpnięcie nastąpiło w  badaniu IBRiS dla “Wydarzeń” Polsatu 11,8 proc (spadek o 3,4 pp).  Potem w sondażu kilka dni temu przeprowadzonym przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski Konfederacja dostała 7,8 proc. (spadek o 5,3 pp). To wyraźny i szybki trend spadkowy i może być tak, że partia Mentzena i Bosaka będzie myśleć przede wszystkim o przekroczeniu progu.