Komunistyczna Partia RPA “zębami i pazurami” walczyć będzie przeciwko uwolnieniu Janusza Walusia

Komunistyczna Partia RPA (SACP) “zębami i pazurami” walczyć będzie przeciwko uwolnieniu Janusza Walusia. Rzecznik prasowy komunistów, Alex Mashilo, powiedział, że stanowisko partii się nie zmieniła i będzie nadal ona walczyć przeciwko zwolnieniu warunkowemu Polaka.

– Jesteśmy stanowczy i uważamy, że musi pozostać w więzieniu. Nic nas nie zmieni. To była długa i emocjonująca podróż dla SACP i rodziny Hani’ego. Stracili ojca i męża, a SACP straciła lidera – powiedział Mashilo. – Nasze stanowisko od samego początku było takie, że chcemy pełnego ujawnienia prawdy. Uważamy, że nie zasługuje on na zwolnienie. On jest nieskruszonym mordercą.

REKLAMA/Advertisement

Janusz Waluś – polski emigrant, który 25 lata temu zabił lidera Komunistycznej Partii Afryki Południowej – Chrisa Haniego nie doczekał się po raz kolejny decyzji, która utorowałaby mu drogę na wolność. Sąd w RPA skazał go wtedy najpierw na karę śmierci, a następnie, gdy wycofano ten rodzaj kary, zmienił ją na dożywocie. Od tego czasu Waluś odsiaduje wyrok w afrykańskim więzieniu, w Pretorii. Na początku ub.r. Waluś, po 30 latach, zrzekł się obywatelstwa południowoafrykańskiego, aby ułatwić tym samym proces zwolnienia go przedterminowo z więzienia i powrotu do Polski, jednak latem sąd zdecydował, że Waluś będzie kontynuować odbywanie kary więzienia w Południowej Afryce.

Chris Hani stał na czele Umkhonto we Sizwe (Włóczni Narodu), zbrojnego skrzydła Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC). Hani był szkolony przez KGB i Stasi. Według statystyk policji, na skutek militarnej działalności Umkhonto we Sizwe między 1976 a 1986 r. zginęło około 130 osób, z czego 100 cywilów. Bojówka dokonywała morderstw politycznych, zamachów bombowych.

REKLAMA/Advertisement

Polak powinien wiedzieć do stycznia przyszłego roku, czy zostanie zwolniony warunkowo. Sąd Najwyższy prowincji Gauteng ponownie przekazał sprawę w ręce ministra sprawiedliwości Michaela Masuthy. To już trzeci raz, gdy minister musi ponownie rozważyć zwolnienie warunkowe dla Walusia. Przy każdej z poprzednich okazji odmówił on zwolnienia warunkowego.

za: iol.co.za

REKLAMA/Advertisement