REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Komisarz ONZ atakuje Węgry za ustawy “Stop Soros”: haniebne i ksenofobiczne

574

Tak jak można było się spodziewać po uchwaleniu przez parlament w Budapeszcie pakietu antyimigracyjnych ustaw zwanych “Stop Soros”, rząd premiera Viktora Orbana znalazł się na celowniku możnych tego świata. Głos zabrał Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Zeid Ra’ad Al -Hussein, który określił je mianem “haniebnych i rażąco ksenofobicznych”:

Ciągłe podsycanie nienawiści przez obecny rząd w celu osiągnięcia korzyści politycznych doprowadziło do haniebnego wydarzenia, które jest rażąco ksenofobiczne i sprzeczne z europejskimi i międzynarodowymi standardami oraz wartościami w zakresie praw człowieka – stwierdził Al Hussein.

W środę węgierski parlament przyjął poprawkę do konstytucji, która zabrania osiedlania się na Węgrzech obcej ludności, jeśli te osoby nie mają prawa do pobytu i przemieszczania się. Potem uchwalony został pakiet ustaw antyimigracyjnych zwanych “Stop Soros”.

Reklama / Advertisement

Nowelizacja kodeksu karnego zakłada, że pomocą dla nielegalnych imigrantów będzie umożliwianie rozpoczęcia postępowania w celu uzyskania statusu uchodźcy ludziom, którzy nie są narażeni na prześladowania w kraju pochodzenia albo w państwie przez które przejeżdżali. Ponadto, ustawy zakładają kary do roku pozbawienia wolności na przykład za przygotowanie albo rozpowszechnianie ulotek informacyjnych mającym pomagać imigrantom oraz dają prawo szefowi MSW zakazania działalności organizacjom, które zagrażają bezpieczeństwu państwa.

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych już wcześniej atakował węgierskie ustawy. W podobnym tonie brzmiała opinia Komisji Weneckiej, która domagała się zawieszenia głosowania nad rzeczonymi rozwiązaniami. Widać jednak, że rząd premiera Viktora Orbana nie zamierza uginać się pod międzynarodowymi naciskami i nie będzie rezygnował z obrony własnych interesów.

za: tvn24.pl

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement