REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Kolejna polska firma trafi w zagraniczne ręce. Tym razem chodzi o sieć kin …

652

Jest już pewne, że Solaris produkujący najnowocześniejsze autobusy przestanie być w rękach polskiego kapitału i trafi do hiszpańskiej grupy CAF. Podobna sytuacja będzie ma miejsce z siecią kin Cinema 3D; przejętą przez brytyjski operator kinowy Vue International, który kupi ją z własnych środków i zmieni nazwę na Multikino. Kwoty transakcji nie ujawniono

Cinema3D to młoda, założona w 2010 roku sieć kin, powstała jako firma rodzinna w Legnicy. W jej skład wchodzi 11 multipleksów z 49 salami znajdujących się głównie w galeriach handlowych średnich miast, takich jak: Tarnów, Głogów, Biała Podlaska, Kłodzko czy Świnoujście. Kolejne trzy kina są właśnie budowane, dwa z nich będą znajdować się w Warszawie.

Po transakcji sieć kin Cinema3D zmieni nazwę i stanie się częścią sieci Multikino, która jest właścicielem 32 multipleksów z 263 salami do wyświetlania filmów. Vue International, który kupił Multikino od koncernu ITI (dawnych właścicieli TVN) za 48 milionów euro.

Reklama / Advertisement

– Od momentu powstania Vue 15 lat temu, nasz biznes rozwijał się zarówno organicznie, jak i poprzez szereg przejęć, a dziś zarządzamy i obsługujemy najbardziej szanowane marki na głównych europejskich rynkach i na Tajwanie. W tym czasie dokonaliśmy 14 międzynarodowych przejęć i jesteśmy dumni z dostarczania rozrywki poza domem do ponad 80 mln klientów rocznie- głosi komunikat Tima Richardsa; założyciela i szefa Vue International.

Vue International jest jednym z największych operatorów kinowych na świecie. Brytyjska firma zarządza kinami w 10 krajach, a poza Polską są to: Wielka Brytania, Irlandia, Włochy, Niemcy, Holandia, Dania, Litwa, Łotwa oraz Tajwan. Z zakupionymi ostatnio obiektami; Vue International posiada 228 kin i aż 1898 ekranów do wyświetlania filmów.

Pomimo, że przejęcie polskiej sieci kin przez brytyjskiego giganta jest logiczne z ekonomicznego punktu widzenia, to jednak jest to kolejny krok prowadzący do dominacji obcego kapitału w polskiej gospodarce. Polacy robią zakupy w niemieckich czy francuskich supermarketach, oszczędzają w hiszpańskich i niemieckich bankach, będą jeździć hiszpańskimi autobusami i oglądać filmy w brytyjskich kinach. To wszystko stanowi dość przygnębiający obraz gospodarki naszego kraju …

Reklama / Advertisement

za: onet.pl

Reklama / Advertisement