Kolejna nagonka na Polskę w Brukseli? Ministrowie ds. europejskich zajmą się praworządnością …

Dzisiaj w Brukseli ministrowie ds. europejskich Unii Europejskiej po raz kolejny zajmą się Polską. Komisja Europejska ma przedstawić najnowsze kwestie, które dotyczą tzw. praworządności i sprawy reformy Sądu Najwyższego w naszym kraju.

Nie będzie to wysłuchanie, ale informacja bieżąca, w której możliwa jest dyskusja. Jak donoszą unijne źródła, poruszona ma być sprawa decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE, który zdecydował o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych wobec ustawy reformującej Sąd Najwyższy. Polskę ma reprezentować ambasador naszego kraju przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś.

REKLAMA/Advertisement

W czasie ostatniego spotkania unijnych ministrów, wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans znany z wyjątkowej niechęci i agresji wobec Polski, stwierdził, że sytuacja w naszym kraju pogorszyła się ze względu na nominacje sędziów do Sądu Najwyższego. Z kolei europoseł Zbigniew Kuźmiuk zauważa, że Timmermans przede wszystkim próbuje robić sobie kampanię przed przyszłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

– Pan komisarz Timmermans zrobił sobie z tej sprawy praworządności w naszym kraju taką dźwignię w swojej kampanii wyborczej. Trwa bowiem teraz walka o takie stanowisko kandydata wiodącego w każdej formacji politycznej. On (Timmermans) się, można powiedzieć, wypromował na tym konflikcie z Polską i z Węgrami, i jak widać, tę drogę kontynuuje. Pan Timmermans doskonale wie, że jeżeli chodzi o artykuł 7, to KE nie ma szans. W zasadzie tylko sześć krajów wypowiedziało się, że jest gotowe głosować przeciwko Polsce – zaznacza polski polityk.

REKLAMA/Advertisement

Prawdopodobnie już w grudniu ma odbyć się kolejne, trzecie wysłuchanie Polski dotyczące procedury artykułu 7 Traktatu o UE. O tej sprawie, w zeszłym tygodniu informował dziennikarzy wysoki unijny urzędnik.

za: radiomaryja.pl

REKLAMA/Advertisement