Koalicja z partią Wolność pogrąży Kukiz’15?

Notowania sondażowe dla Kukiz’15 wydawały się do niedawna dosyć stabilne. Jednak ostatni sondaż CBOS chyba powinien być ostrzeżeniem dla ugrupowania Kukiza.

We wczorajszym sodażu CBOS notowania Kukiz’15 były na poziomie progu wyborczego. 5% to jeden z najniższych wyników poparcia jakie ugrupowanie notowało w ostatnich miesiącach. Czy nie jest to przypadkiem efekt zapowiedzi planów wspólnego startu z partią Wolność?

REKLAMA/Advertisement

Podkreśla się dosyć często, że Janusz Korwin-Mikke ma więcej elektoratu negatywnego, odstręczającego wyborców. Stąd pomimo aktywnego udziału w wyborach od ponad 25 lat, największym jego (czyli jego ugrupowania) sukcesem, było wprowadzenie 4 posłów do Parlamentu Europejskiego. Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, na której stał wówczas czele, osiągnęła w wyborach w roku 2014 7,15% poparcia (505 586 głosów). Poparcie które procentowo spadło w wyborach do Sejmu do 4,76% (722 999 głosów), chociaż liczba głosujących na ugrupowanie Mikkego była większa o ponad 200 tys. Teraz poparcie dla kolejnej formacji Korwin-Mikkego waha się pomiędzy 1-2%. W sodażu CBOS wyniosło 2%.

Koalicja z partią Wolność?

Warto jednak zwrócić uwagę, przypominając sobie wybory do Sejmu z roku 2007, że poparcie procentowe dla poszczególnych ugrupowań nie musi się sumować, kiedy wchodzą one w koalicję. Przykładem najlepszym tego była koalicja Ligi Polskich Rodzin, Unii Polityki Realnej i Prawicy Rzeczypospolitej. Liczono na przekroczenie progu wyborczego. Tymczasem ostateczny wynik Komitetu Wyborczego Ligi Polskich Rodzin (z tej listy startowali koalicjanci) przyniósł wynik 1,3% (209 171 głosów). Czyli bardzo wyraźna wyborcza porażka. Korwin-Mikke uzyskał wowczas jako “jedynka” w Gdańsku raptem 3640 głosów.

REKLAMA/Advertisement

Jest więc lekcja do odrobienia dla Kukiz’15, który pomimo tego, że co jakiś czas traci posłów, jednak w ogólnynm rozrachunku cały czas do niedawna trzymał się całkiem dobrze w sondażach.