Kita-Dziedzic: “Gazeta Polska” i PiS szkodzą Polonii w USA [WIDEO]

O problemach Polonii w USA opowiadała dla Mediów Narodowych działaczka polonijna, Patrycja Kita-Dziedzic.

– Brakuje w nich przede wszystkim ludzi młodych – mówiła. – Mamy niewydolne organizacje, takie jak Kongres Polonii Amerykańskiej, w którym większość aktywistów to osoby w wieku dojrzałym i podeszłym. Brak zmiany pokoleniowej, który napawa mnie olbrzymim pesymizmem i bardzo się boję tego, jak za kilka lat może wyglądać życie polonijne w Nowym Jorku.

Kita-Dziedzic przyznała, że wraz z otwarciem granic wewnątrz UE znacznie wyhamowała emigracja do Stanów.

REKLAMA/Advertisement

Opowiadając o próbach przesunięcia pomnika poświęconego ofiarom ludobójstwa katyńskiego, Polka przyznała, że sprawa ta poruszyła mieszkających w New Jersey i okolicach, wybudziła ją z letargu i pobudziła do działania. Dowiedzieliśmy się, że pierwotne porozumienie z burmistrzem Fullopem nt. przeniesienia monumentu podpisały m.in. konsulat oraz przedstawiciele Klubu “Gazety Polskiej’.

– Treść tego porozumienia była niejawna – ujawniła Kita-Dziedzic. – Na podstawie tego porozumienia ustalono, że pomnik z tej fantastycznej lokalizacji, w której stoi od 30 lat (czyli Exchange Place) ma zostać przeniesiony na ulicę York. Tam jedynym miejscem, gdzie ten pomnik mógłby stanąć, jest studzienka ściekowa. To miejsce bardzo niegodne. Kiedy byliśmy tam w maju 2018 r. podczas jednej z demonstracji, okazało się że dookoła wydzielany jest taki fetor, który uniemożliwia praktycznie przebywanie tam przez dłuższą chwilę.

REKLAMA/Advertisement