Kierowcy nie będą zadowoleni. Premier zapowiada wprowadzenie pierwszeństwa pieszych jeszcze przed wejściem na przejście

– Nasze drogi znaczone są krzyżami, które oznaczają śmiertelne wypadki i tragedie tysięcy rodzin. Dlatego bezpieczeństwo na drogach ma być jednym z priorytetów – mówił w dzisiejszym expose premier Mateusz Morawiecki.

– Utworzymy program bezpiecznej infrastruktury drogowej, by współfinansować bezpieczne chodniki, lampy uliczne, przejścia dla pieszych, ronda, światła, wysepki czy wyniesienia na przejściach. Nie może być dłużej tak, że przejście dla pieszych jest najbardziej niebezpiecznym elementem na drogach. Dlatego wprowadzimy pierwszeństwo pieszych jeszcze przed wejściem na przejście. Nie może być tak, że sądy obarczają winą za wypadek starszą, prawie 80-letnią panią, z ograniczoną ruchomością, bo wtargnęła na pasy – kontynuował, nawiązując wyraźnie do wczorajszego wyroku ws. Piotra Najsztuba, który w 2017 r. uderzył autem w staruszkę. Dziennikarz nie miał ważnego prawa jazdy oraz przeglądu technicznego.

REKLAMA/Advertisement

Sprawa wprowadzenia pierwszeństwa dla pieszych jeszcze przed wejściem na przejście do tej pory była częścią programów ruchów miejskich.

Postulował go u nas również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz posłanki Lewicy – Agnieszka Dziemianowicz–Bąk, Magda Biejat (Razem) i Anna Maria Żukowska (SLD).

REKLAMA/Advertisement