Kenia: Dżihadyści przypuścili atak na amerykańsko-kenijską lotniczą bazę wojskową [WIDEO]

Islamistyczna grupa Al-Szabab zaatakowała wczesnym rankiem lotniczą bazę wojskową w prowincji Lamu w Kenii, z której korzystają amerykańscy i kenijscy wojskowi.

Kenijskie Siły Obronne (KDF) poinformowały w oświadczeniu, że “około 5:30 podjęto próbę naruszenia bezpieczeństwa w Manda Air Strip. Próba naruszenia została skutecznie odparta. Dotychczas znaleziono cztery ciała terrorystów. Pasy startowe są bezpieczne”.

Wcześniej Al-Szabab informował, że atak spowodował “poważne straty wśród stacjonujących tam żołnierzy amerykańskich i kenijskich”.

– Bojownicy mudżahedinów potajemnie weszli za  linie wroga, z powodzeniem szturmowali silnie ufortyfikowaną bazę wojskową i przejęli skuteczną kontrolę nad częścią bazy – stwierdzono.

Harakat asz-Szabab al-Mudżahidin (Ruch Młodzieży Mudżahedińskiej), powszechniej znana jako Asz-Szabab to somalijska radykalna islamistyczna organizacja militarna. Od 2012 r. jest to formalnie komórka Al-Ka’idy w Rogu Afryki. Ugrupowanie liczy ponad 14 tys. bojowników, którzy walczą w somalijskiej wojnie domowej o przejęcie władzy, wprowadzenie prawa szariatu i ustanowienie kalifatu islamskiego. Ugrupowanie Asz-Szabab wpisane jest na listę grup terrorystycznych przez Australię, Kanadę, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.