Kempa: Co było przed Mieszkiem? [WIDEO]

Gościem Mediów Narodowych był Wojciech Kempa – historyk, dziennikarz, redaktor naczelny magazynu i portalu „Magna Polonia”. Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, autorem licznych publikacji historycznych, w tym pięciotomowego opracowania „Okręg Śląski Armii Krajowej”, a także prac: „Na przedpolu Warszawy”, czy „Śląscy Czwartacy”. Był kierownikiem produkcji cyklu filmów biograficznych „Siemianowiccy Dowódcy”.

Kempa wydał niedawno książkę “Co przed Mieszkiem?”. Książka niniejsza, jest odpowiedzią na pytanie „czy na naszych Ziemiach przed przyjęciem Chrztu nic się nie działo?” Jak udowadnia autor, działo się i to bardzo dużo! Liczne źródła historyczne oraz badania archeologiczne na to wskazują.

REKLAMA/Advertisement

„W czasach, gdy gród biskupiński tętnił życiem, zapewne niczym specjalnym się on nie wyróżniał. Podobnych grodów były tu setki. Dzięki temu jednak, że – „zakonserwowany” pośród mokradeł – zachował się w stosunkowo niezłym stanie, stał się symbolem kultury łużyckiej i jednym z najważniejszych świadectw jej cywilizacyjnego rozwoju.”

„Co przed Mieszkiem?” – to opracowanie historyczne traktujące o dziejach ziem polskich od czasów najdawniejszych po wczesne średniowiecze. Autor zestawia ze sobą różne kategorie źródeł, które – jak można się przekonać – tworzą spójny obraz. Możemy więc zaobserwować, że ustalenia archeologów w pełni współgrają z tym, co przekazują starożytni historycy i kartografowie, a także pradawne pieśni, których akcja nierzadko rozgrywa się na terenach, które dziś należą do Polski.

REKLAMA/Advertisement

[z opisu wydawcy]

– Wielka Lechia nie jest żadną teorią. To hochsztaplerka, niemająca nic wspólnego z rzeczywistością historyczną. Nie ma żadnego odzwierciedlenia w źródłach historycznych. Niewiele osób zajmuje się tematem starożytnej historii ziem polskich, mało osób ma wiedzę na ten temat więc na bazie tej niewiedzy stworzono coś, co jest kompletnym absurdem i co żadnego waloru poznawczego nie ma – tłumaczył Kempa.

Książkę można nabyć pod linkiem sklep.magnapolonia.org