Karnawałowe bale w przedszkolu bez przebierania się za Indian i Arabów, bo to rasizm!

Debata nad polityczną poprawnością niektórych przebrań stała się w tym tygodniu popularnym tematem w Niemczech po tym, jak przedszkole w Hamburgu wypowiedziało się przeciwko niektórym kostiumom, które uznano za problematyczne.

W placówce Elbkinder Kita w dzielnicy Ottensen nauczyciele przedszkolni poprosili rodziców, aby dzieci nie ubierały się jak Indianie (a dokładnie rzecz biorąc “rodowici Amerykanie”), na przykład zakładając nakrycia głowy z piór. Dzieci nie powinny malować też twarzy w wojenne barwy. To samo dotyczy zakładania burnusów – długiego okrycia wełnianego bez rękawów, z kapturem, noszonego przez Arabów.

REKLAMA/Advertisement

Wiadomość ta wywołała burzę w niemieckich mediach, a niektórzy komentatorzy stwierdzili, że nadszedł czas, by zająć się “rasistowskimi stereotypami” podczas gdy inni pytają, czy nie jest to zbyt poprawne politycznie.

– Chcielibyśmy prosić was, wraz z waszymi dziećmi, o upewnienie się że wybrany przez Was strój nie służy żadnym stereotypom – zakomunikowala dyrekcja.

REKLAMA/Advertisement

Placówka opowiada się za “niedyskryminującym i świadomym uprzedzeń wychowaniem” i przekonuje, że chce uświadomić dzieciom, jak sobie z tym radzić. Jest jednym z 185 obiektów zarządzanych przez stowarzyszenie Elbkinder, które stwierdza, że ​​jest “zasadniczo pozytywne w kwestii wrażliwości kulturowej” różnych grup etnicznych. Jest to jeden z powodów, dla których przedszkole na Eulenstraße przyjęło “pedagogikę świadomą uprzedzeń” jako swoje motto. Karnawał “bez stereotypów” nie jest jednak zakazem i dyrekcja informuje, że rodziców po prostu do niego przekonano.

Przedszkole opiera się nie tylko na własnym motto, ale także na artykule w broszurze “Kids aktuell”, która jest wspierana przez Federalne Ministerstwo ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży. Jej autorzy zwracają szczególną uwagę na problem tak zwanych kostiumów “indiańskich”. Między innymi mówi, że “rdzenni Amerykanie” nigdy nie byli jednorodną grupą. W trakcie kolonizacji Ameryki Północnej i Południowej, termin ten został nadany ludności tubylczej i był “związany z brutalną zagładą dużej części tej grupy ludzi”. Ozdoby z piór i malowanie twarzy są zatem wyrazem “braku szacunku”.

REKLAMA/Advertisement

Ale to nie jedyny problem ze “stereotypami”, bo problematyczne są też stereotypy płciowe, takie jak dziewczęta przebrane za księżniczki. Rzekomo lepiej jest, gdy dziewczynki są przebrane za piratów a chłopcy przebrani za syreny.

za: mopo.de

„W przedszkolach nie ma edukacji seksualnej”. Demaskujemy kłamstwa Rafała Trzaskowskiego!