Kardynał z Niemiec podziwia bohaterstwo Powstańców i broni Polski przed Brukselą. Ważne słowa duchownego.

Niemiecki kardynał i były prefekt Kongregacji Nauki Wiary w latach 2012-2017 Ludwig Gergard Mueller z podziwem wyraził się na temat bohaterstwa uczestników Powstania Warszawskiego i podkreślił winę niemieckiej Trzeciej Rzeszy i zbrodni reżimu Adolfa Hitlera. Hierarcha zaapelował również do przedstawicieli Unii Europejskiej o szacunek dla Polski i jej wolności.

Podziwiam ludzi, którzy wtedy podnieśli polską flagę i zaczęli powstanie przeciwko niemieckiej okupacji – powiedział duchowny w wywiadzie udzielonym Radiu Nadzieja. Kardynał Mueller podkreślił, że Polska ma wyjątkowe tradycje w demokracji i dążeniu do wolności:

REKLAMA/Advertisement

– Naród polski na przestrzeni wieków zawsze występował przeciwko najeźdźcy. Mimo tego, że w Powstaniu Warszawskim nie udało się pokonać okupanta i może z pozoru wydawać się, że była to walka bezsensowna, to jednak wpisuje się ona w kontynuację tych bohaterskich zrywów wolnościowych – zaznaczył.

Niemiecki hierarcha nie ukrywał, że Polska była główną ofiarą niemieckiej III Rzeszy i zaznaczył, że reżim Hitlera dążył do “eksterminacji narodu polskiego”:

REKLAMA/Advertisement

– Celem działania Trzeciej Rzeszy było zniszczenie polskiej tożsamości narodowej i eksterminacja narodu polskiego i sądzę, że to właśnie Polska, pośród wszystkich europejskich krajów, musiała najwięcej uczynić dla wolności i demokracji – podkreślił.

Kardynał Ludwig Gerhard Mueller zaznaczył wagę sprzeciwu Polski wobec niemieckiego narodowego socjalizmu w czasie II wojny światowej i dodał, że nasz kraj był zaatakowany przez dwa totalitaryzmy:

REKLAMA/Advertisement

– Powstanie Warszawskie było ukierunkowane przeciwko hitlerowskiemu okupantowi, ale trzeba pamiętać też, że za rzeką stali Sowieci. Celem jednych i drugich była zagłada polskiej tożsamości. Trzeba tu wspomnieć również o 20 tysiącach pomordowanych w Katyniu polskich obywateli. Taka totalitarna logika, zaprogramowana na zagładę, nie jest do zaakceptowania – mówił.

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary powiedział ponadto, że oczekuje on od urzędników Unii Europejskiej należnego Polsce szacunku i respektowania wolności naszego kraju:

Polski naród przez setki lat za swoją wolność oddawał życie i cierpiał. Na Polskę trzeba spoglądać z perspektywy jej własnej historii i podziwiać za to, czego we własnej historii doświadczyła – podsumował, nie szczędząc pochwał pod adresem narodu polskiego.

za: DoRzeczy.pl