Kard. Pell na wolności! Wyrok za rzekomą pedofilię uchylony

– Sąd Najwyższy Australii uchylił we wtorek wyrok skazujący kardynała George’a Pella na 6 lat więzienia za czyny pedofilii. Tym samym Sąd przyjął odwołanie złożone przez 78-letniego dostojnika. Po ponad roku w więzieniu ma wyjść na wolność – czytamy na portalu wPolityce.pl.

Sprawa kard. Pella rozgrzewała katolicką opinię publiczną, hierarcha miał w 1996 roku dopuścić się czynów pedofilskich na 13-letnich chórzystach w zakrystii katedry w Melbourne. Obrona utrzymywała, że takie zajście nie mogło być możliwe, gdyż oskarżyciele utrzymywali, że doszło do nich w niedzielę, a w święta zakrystia jest zawsze pełna posługujących do Mszy Świętej.

Kard. Pell przesiedział w więzieniu ponad 400 dni i cały czas mówił, że jest niewinny. 11 marca Sąd Najwyższy Australii zajął się rozpatrywaniem odwołania i nie miał wątpliwości, że poprzednie wyroki były niesłuszne.

Australijski purpurat był mianowany biskupem w 1987 przez papieża Jana Pawła II, a w latach 1996-2001 był metropolitą Melbourne, a od 2001 do 2014 roku pełnił ten urząd w Sydney. W latach 90. zasłynął z wyrzucenia z seminarium w Melbourne wykładowców jawnie promujących homoseksualizm i cały czas utrzymywał niezwykle konserwatywną linię swojej posługi. Dzisiaj należy oczekiwać oświadczenia Watykanu w tej sprawie. Stolica Apostolska zapowiadała, że czeka na zakończenie procesu.

REKLAMA/Advertisement