Kard. Arinze wzywa, by nie zachęcać Afrykanów do migracji: “Europa to nie raj, w którym pieniądze rosną na drzewach”

Kardynał Francis Arinze wezwał m.in. Europejczyków, by przestali zachęcać Afrykanów do migracji do Europy, przekonując, iż bardziej pożądane byłoby, aby ludzie mieli lepsze warunki w swoich krajach ojczystych.

Kardynał Francis Arinze jest nigeryjskim duchownym katolickim, arcybiskupem Onitshy, byłym prefektem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W wywiadzie dla brytyjskiego “The Catholic Herald” 86-letni purpurat, niegdyś uważany za jednego z czołowych kandydatów na papieża, powiedział, że kiedy kraje tracą młodych ludzi z powodu emigracji, tracą ludzi, którzy mogą najlepiej budować przyszłość swojego narodu.

REKLAMA/Advertisement

– Tak więc kraje Europy i Ameryki mogą czasami pomóc najlepiej, nie zachęcając młodych ludzi do przyjazdu do Europy, by patrzyli na Europę jak na raj; miejsce, w którym rosną pieniądze na drzewach – ale pomagając krajom, z których pochodzą – powiedział.

– Najlepiej jest pozostać na ziemi ojczystej tej osoby – kraju, mieście, obszarze – i tam pracować – dodał, jednocześnie mówiąc także, że przywódcy krajów o wysokim wskaźniku emigracji powinni zbadać swoje sumienia, aby ustalić, dlaczego tak wiele osób wyjeżdża.

REKLAMA/Advertisement

– Ogólnie rzecz biorąc, nie możemy jednak odmówić człowiekowi prawa do poszukiwania innej ziemi, w której będzie mieć więcej pokoju, a nawet więcej możliwości nauki, kultury lub możliwości ekonomicznych – powiedział.

Kardynał mówi z własnego doświadczenia, bowiem został mianowany arcybiskupem Onitsha w 1967 r. – na tydzień przed wybuchem wojny domowej w Nigerii. W tym czasie był faktycznie uchodźcą, „uciekając z jednego obszaru do drugiego, gdy zmieniał się teatr wojny, organizując pomoc dla wielu przesiedleńców”.

Arinze spojrzał także na problem masowej migracji z perspektywy przyjmujących narodów, nalegając iż powinny być ostrożne, aby zaakceptować tylko imigrantów, których mogą skutecznie zintegrować.

– Każdy rząd musi sprawdzić, ile osób może zapewnić – powiedział kardynał. – Nie tylko chodzi o sam przyjazd ale i o zakwaterowanie, pracę, rodzinę, integrację kulturową. To nie jest teoria. To fakt. Gdzie jest ich przyszłość: praca, życie rodzinne, kultura, religia? Pomyślcie o tym wszystkim. Więc to są wszystkie te rozważania, które musimy wziąć pod uwagę, gdy mówimy o słowie „migrant ”.

za: catholicherald.co.uk

REKLAMA/Advertisement