REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Kanadyjski biskup o porażce posoborowej katechezy: Katechizacja zawiodła, nie działa tak jak powinna

286

Biskup Thomas Dowd z Kanady podzielił się z Radiem Watykańskim swoimi przemyśleniami na temat posoborowych reform katechizacji i ich skutków. Zdaniem hierarchy, po Soborze Watykańskim II Kościół próbował zreformować katechizację. Dziś trzeba powiedzieć, że starania te w większości wypadków się nie powiodły.

Podając przykład swojego kraju, biskup Dowd powiedział, że stan wiedzy młodych katolików w Kanadzie jest dramatyczny. On sam upatruje przyczynę tego stanu rzeczy w zmianach w katechizacji i odejściu od tradycyjnego modelu po Soborze Watykańskim II.

– Ja sam jestem produktem posoborowej katechizacji. Urodziłem się bowiem w 1970 r. I muszę powiedzieć, że przynajmniej w naszym kontekście, katechizacja w dużej mierze zawiodła. Próbowano ją odnowić, odchodząc od klasycznego modelu pytań i odpowiedzi, których uczono się na pamięć. Ale przynajmniej w czasach, kiedy ja dorastałem, katechezy były pozbawione treści albo panował w nich zamęt. Nie pokazano młodym, jak te różne kawałki puzzli złożyć w jedną całość. Nie mieli wzorcowego obrazka na pudełku, by wiedzieć, jak wygląda całość – powiedział.

Według niego, kwestia nauczania religii musi zostać przez Kościół przemyślana, bo obecne podejście nie działa:„musi popracować zarówno nad treścią, jak i metodą katechizacji, bo również inni biskupi mówili, że katechizacja zawiodła, po prostu nie działa tak jak powinna”.

Reklama / Advertisement

– Tak jak w puzzlach: zaczynamy od rogów, ramki i potem dopełniamy resztę. Tak samo w katechezie. Trzeba przywrócić pewien porządek, uznać, że niektóre kwestie są bardziej podstawowe – powiedział biskup Dowd, który jest biskupem pomocniczym diecezji montrealskiej.

za: pch24.pl

Reklama / Advertisement