REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

K. Morawiecki: Europejskie państwa i nacje kolaborowały z Niemcami. Instytucjonalnie uczestniczyły w Zagładzie

433

– W całej tej sprawie jest sporo europejskiej obłudy. Niestety, za wyjątkiem Polski prawie wszystkie europejskie państwa i nacje kolaborowały z Niemcami. Instytucjonalnie uczestniczyły w Zagładzie. Nie byli sprawcami, ale uczestniczyli w niej – mówi w rozmowie z internetowym magazynem “Kultura Liberalna” poseł Kornel Morawiecki.

– Wyjaśnijmy: plan Zagłady, ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, opracowali i zrealizowali Niemcy. To ich zbiorowa zbrodnicza wina. Oni byli sprawcami. Współsprawcami były te państwa i nacje, które w okresie wojny instytucjonalnie kolaborowały III Rzeszą. My, Polacy, podbici, poddani okrutnemu terrorowi ubranemu w okupacyjne prawa, nie poszliśmy na zorganizowaną współpracę – tłumaczy ojciec premiera. – to wyganiał Żydów na Umschlagplatz? Niemcy wyganiali? Nie! Policja żydowska wyganiała na Umschlagplatz! Nie, „zaangażowana”! Niemcy nie wchodzili na strychy, żeby pałkami wyganiać te żydowskie dzieci, które nie chciały schodzić.

Wypowiedź Morawieckiego seniora nie umknęła uwadze redakcji “Jerusalem Post”.

Reklama / Advertisement

– Czołowi badacze Holokaustu odrzucili kreślenie podobieństw między żydowskimi i polskimi kolaborantami z Niemcami, powołując się na fakt, że ci pierwsi byli więźniami przeznaczonymi do eksterminacji, a ci ostatni byli okupowanymi cywilami, którzy mogli na ogół prowadzić swoje codzienne życie, chyba że naruszyli prawa nazistów.

za: kulturaliberalna.pl
jpost.com

Reklama / Advertisement