To już pewne. W Warszawie stanie pomnik Bitwy Warszawskiej z 1920 roku

W Warszawie niebawem zostanie zbudowany pomnik, który upamiętni setną rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Zgodę na jego wzniesienie wydał zarówno rząd, jak i miasto. Postanowiono, że monument zostanie ulokowany w pobliżu Kancelarii Rady Ministrów, na Placu na Rozdrożu.

Przypomnijmy, że Bitwa Warszawska określana bywa też Cudem nad Wisłą. Została stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku, w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W 2020 roku będziemy obchodzili jej setną rocznicę. Z tego też powodu, postanowiono o niej przypomnieć i ją upamiętnić. Pojawiły się pomysły wzniesienia pomnika.

REKLAMA/Advertisement

Do tej pory spekulowało się, że monument będzie posiadał formę łuku triumfalnego. W listopadzie potwierdził to także premier Mateusz Morawiecki. Okazuje się, że jego projekt zostanie wybrany w drodze konkursu, zatem niekonieczne musi przypominać Arc de triomphe, stojący na placu Charles’a de Gaulle’a w Paryżu.

5 grudnia, podczas konferencji prasowej Piotr Gliński, minister kultury, zapowiedział, że konkurs na koncepcję pomnika zostanie ogłoszony w piątek, a jego rozstrzygnięcie odbędzie się ok. 27 lutego 2020 roku. 

REKLAMA/Advertisement

– Jutro wraz z miastem Warszawa ogłosimy konkurs na budowę pomnika Bitwy Warszawskiej, bo to dzieło wymaga wspólnego działania. W naszych rozmowach wypracowaliśmy optymistyczny harmonogram, który zakłada odsłonięcie pomnika w 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Konkurs będzie ogłoszony z otwartością formy, więc różne propozycje mogą być zgłaszane – precyzował wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej. Koszt inwestycji oszacowano na 3 mln zł.

W konferencji wraz z ministrem kultury uczestniczyli wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, radny Warszawy Piotr Mazurek, stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki, dyrektor koordynator ds.kultury i komunikacji społecznej Aldona Machnowska-Góra i przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.

Magdalena Mikrut–Majeranek

za: Portal historyczny Histmag.org

REKLAMA/Advertisement

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska<