REKLAMA

REKLAMA

Nie ma już w Europie Macedonii. Parlament zmienił w poprawce konstytucyjnej nazwę państwa

215

Parlament Macedonii zatwierdził wczoraj poprawkę konstytucyjną, która zmienia kraj w Republikę Północnej Macedonii.

81 posłów w 120-osobowym parlamencie głosowało ‘za”, zapewniając wymaganą większość dwóch trzecich głosów. Przedstawiciele opozycyjnej konserwatywnej WMRO-DPMNE (Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna – Demokratyczna Partia Macedońskiej Jedności Narodowej) zbojkotowali głosowanie. Zmiana nazwy pomoże rozwiązać długoletni spór z sąsiednią Grecją – otwierając drogę Skopje do przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej.

Problemy z nazwą tego kraju były efektem sprzeciwu Grecji wobec nazywania tej bałkańskiej republiki „Macedonią”. Na forum ONZ Republika Macedonii oficjalnie została przyjęta jako Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, znana także pod angielskim akronimem FYROM (Former Yugoslav Republic of Macedonia). Nazwę „Republika Macedonii” uznało oficjalnie 125 krajów na świecie ze 154, z którymi Macedonia utrzymuje stosunki dyplomatyczne. Władze Grecji wychodziły z założenia, że na terenie Grecji nie ma już oryginalnych Słowian – Macedończyków, a słowiańskojęzyczni obywatele Grecji są Grekami, zeslawizowanymi w przeszłości lub potomstwem rodzin wielokrotnie mieszanych. Grecy uważają też, że liczące trzy tysiąclecia określenie „Macedończyk” nie powinno być zawłaszczane na oznaczenie narodowości i na wyłączność przez naród słowiański.

Na początku sesji parlamentarnej premier Zoran Zaew (przewodniczący Socjaldemokratycznego Związku Macedonii – SDSM) powiedział, że zmiana nazwy “otworzy drzwi do przyszłości, europejskiej przyszłości Macedonii”. Głosowanie odbyło się po trzech dniach negocjacji między Zaewem i posłami, którzy sprzeciwiali się tej zmianie.

REKLAMA

Przeciwnicy mówią, że bronią imienia, tożsamości i historii Macedonii, a także tradycji narodu macedońskiego, przeciwko temu, co nazywają “największą zdradą narodową”. Ateny argumentują, że użycie terminu “Macedonia” oznacza roszczenia terytorialne dotyczące północnej prowincji Grecji o tej samej nazwie i jej starożytnego dziedzictwa.

Aby porozumienie weszło w życie, parlament Grecji musi teraz zwołać w najbliższych tygodniach, aby go ratyfikować. Biuro greckiego premiera Alexisa Tsiprasa ogłosiło w oświadczeniu, że “premier pogratulował panu Zaewowi pomyślnego zakończenia procesu rewizji konstytucji Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii”. Grecki parlament musi w najbliższych dniach dać zielone światło dla prozumienia z Północną Macedonią.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i komisarz ds. rozszerzenia Johannes Hahn z zadowoleniem przyjęli zgodę parlamentu Macedonii na zmiany w konstytucji, określając ją jako “kluczowy krok w realizacji historycznego” porozumienia z Grecją. Kanclerz Niemiec Angela Merkel, która odbywa roboczą wizytę w Atenach, wyraziła silne poparcie dla tej umowy.

za: rferl.org

REKLAMA