Już 6-miesięczne niemowlęta wykazują oznaki rasizmu – i to bez wcześniejszych doświadczeń z osobami innej rasy!

Dwa badania opublikowane przez naukowców z Ontario Institute for Studies in Education czyli jednostki badawczej i faktycznie wydziału pedagogicznego University of Toronto oraz ich współpracowników z USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Chin, dowodzą że już sześciomiesięczne niemowlęta mogą wykazywać uprzedzenia rasowe.

OISE był gospodarzem kongresu założycielskiego Feministycznej Partii Kanady (Feminist Party of Canada) w 1979 r. O wynikach informuje strona internetowa uczelni.

– Kiedy rozważamy, dlaczego ktoś ma uprzedzenia rasowe, często myślimy o negatywnych doświadczeniach. Ale te odkrycia sugerują, że rasizm pojawia się bez wcześniejszych doświadczeń z osobami innej rasy – powiedział dr Naiqi (Gabriel) Xiao, członek zespołu badawczego z Princeton University.

Inny z badaczy, dr Kang Lee uważa że w związku z odkryciem trzeba przyjąć, iż obowiązkiem rodziców jest dbanie o odpowiednia edukację przeciwdziałająca rasizmowi już na tym etapie życia. Nie wyjaśnił jednak, jak miałoby to się odbywać.

Aż się z tego wszystkiego przypomina stary dowcip:

Sowiecki uczony bada muchę. Wyrywa jej jedną nogę i mówi: Mucho, idź!

REKLAMA/Advertisement

Mucha idzie. Wyrywa drugą, to samo. W końcu wyrywa piątą nogę i znowu swoje: Mucho, idź!

Ale mucha ani drgnie. Mucha ogłuchła – notuje uczony.