Jutro mija termin zgłoszeń kandydatur do SN. Reforma wchodzi w decydującą fazę …

Dzisiaj, 29. lipca formalnie upływa termin zgłaszania kandydatur na sędziów, którzy będą orzekać w Sądzie Najwyższym. Jednakże, ze względu na niedzielę, Krajowa Rada Sądownictwa przyjmować będzie zgłoszenia także jutro, 30. lipca. Z danych KRS wynika, że do piątku wpłynęło ponad 130 kandydatur.

Kandydaci mieli, zgodnie z obwieszczeniem prezydenta Andrzeja Dudy 30 dni na złożenie odpowiednich dokumentów o ubieganie się o 44 wakaty w Sądzie Najwyższym. Największym zainteresowaniem cieszą się Izby: Dyscyplinarna, Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Prawnicy nie są z kolei tak skorzy do zasiadania w Izbie Karnej.

REKLAMA/Advertisement

Rzecznik KRS Maciej Mitera powiedział, że do Sądu Najwyższego mogą dostać się nie tylko sędziowie, ale i przedstawiciele różnych zawodów prawniczych:

– Są to sędziowie różnych szczebli sądów, radcowie, notariusze, prokuratorzy, ale również ludzie nauki – powiedział.

REKLAMA/Advertisement

Ocena kandydatów należy do zespołów złożonych z członków Krajowej Rady Sądownictwa. To jednak nie one, a cała KRS podejmować będzie decyzje. Maciej Mitera dodał, że Rada zajmie się oceną kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego w we wrześniu, gdyż na ten termin planowane jest jej posiedzenie plenarne.

za: tvp.info

REKLAMA/Advertisement