Jobbik uważa, że wolność prasy na Węgrzech jest zagrożona i chce referendum w sprawie jej przywrócenia

Podczas swojej piątkowej konferencji prasowej wiceprezes Jobbiku, János Volner, ogłosił że jego partia zainicjowała proces zwołania ogólnokrajowego referendum w sprawie przywrócenia wolności prasy na Węgrzech.

Narodowy polityk powiedział, że niedawna kampania wyborcza jasno pokazała, w jaki sposób rząd “mikro-zarządzał” kilkoma mediami, które rozpowszechniały fałszywe wiadomości i kłamstwa bez żadnych konsekwencji, a nawet przeszkadzały w utrzymywaniu pozorów zrównoważonego serwisu informacyjnego.

REKLAMA/Advertisement

Zwracając uwagę, że prorządowe media nawet nie opublikowały poprawek, Volner zaznaczył że takie akty stanowiły nieprzestrzeganie wyroków sądowych. Podczas gdy niektóre prorządowe kanały telewizyjne odmawiały zapraszania polityków opozycji do programów sprzeciwiających się rezolucji Krajowej Komisji Wyborczej, zapewniły jednak wystarczająco dużo czasu antenowego na kłamstwa rządu i pranie mózgu.

Aby rozwiązać ten problem, Jobbik chce ogólnokrajowego referendum w celu zmiany tego rodzaju praktyk. Celem narodowców jest zapobieganie wszelkim jednostronnym raportom i zapewnienie równych warunków zarówno politykom prorządowym, jak i opozycyjnym. Pozostałe cele to ustanowienie rygorystycznych kar dla mediów, które odmawiają publikowania korekt, pomimo odpowiednich wyroków sądowych, oraz doprowadzenie do tego, aby sądy pilnie rozpatrywały sprawy sądowe w związku z prawami jednostek.

REKLAMA/Advertisement