Jobbik składał przysięgę przed repliką Świętej Korony

Podczas obchodów węgierskiego Święta Niepodległości, zorganizowanych przez narodowców z Jobbiku, 106 kandydatów tej partii na posłów złożyło przysięgę wierności Węgrom przed repliką Świętej Korony – najważniejszym symbolem państwowości węgierskiej, nawiązującym do pierwszego króla Węgier św. Stefana.

Wczoraj pisaliśmy o wystąpieniu premiera Viktora Orbana z okazji przypadającego 15 marca święta narodowego, w którym zauważyć można było elementy kampanii wyborczej. Węgrzy nowy parlament wybiorą 8 kwietnia. Również wystąpienie lidera Jobbiku, Gabora Vony, miało wymiar polityczny. Polityk zaznaczał, że 8 kwietnia uczciwi Węgrzy powinni podnieść flagę wolności, głosując za odsunięciem Fideszu Orbana od władzy.

REKLAMA/Advertisement

Vona podkreślał, że bezpieczeństwo przed nielegalnymi imigrantami Węgrom zapewniły nie bilbordy Fideszu, na których straszy się tzw. “planem Sorosa” i sugeruje współudział w nim opozycji, ale obywatelska straż graniczna, która powstała z inicjatywy polityków Jobbiku, w momencie gdy od strony Serbii w kierunku Węgier zmierzały kontyngenty imigrantów (od redakcji: jest to nawiązanie do działalności związanego z Jobbikiem burmistrza przygranicznej gminy Ásotthalom, László Toroczkai, który jako pierwszy wnioskował o budowę ogrodzenia granicznego).

Vona mówił również, że Jobbik jeżeli dojdzie do władzy, podejmie walkę z węgierską oligarchią. Jobbik obecnie jest drugą siłą polityczną pod względem poparcia w sondażach.

REKLAMA/Advertisement

Łukasz Religa

foto: Facebook/Jobbik Magyarországért Mozgalom

REKLAMA/Advertisement

za: Magyar24.pl