REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Jobbik ma nowego przewodniczącego- Tamasa Sneidera

262

Jobbik na swoim kongresie, który odbył się za zamkniętymi drzwiami, wybrał w sobotę nowego przywódcę, po tym jak w zeszłym miesiącu ze stanowiska zrezygnował Gabor Vona. Vona uznał się za winnego wyniku wyborczego niższego od zakładanych. Narodowcy z Jobbiku otrzymali w wyborach parlamentarnych 19.06 % głosów.

Wczoraj w szranki stanęli dwaj kandydaci: 45-letni Tamas Sneider, poseł od 2010 roku a od 2014 – wicemarszałek parlamentu oraz 40-letni Laszlo Toroczkai – założyciel HVIM (Ruchu Młodzieżowego 64 Komitetów) oraz burmistrz Ásotthalom. Obaj byli do tej pory wiceprzewodniczącymi partii. Sneider uzyskał 54% głosów, natomiast Toroczkai – 46%.

Oznacza to, że partia w dużej mierze pozostanie na dotychczasowym kursie. Toroczkai zarzucał Vonie zbytnie przesuwanie się w stronę centrum i postulował “powrót do korzeni”. Toroczkai przed kongresem zasugerował podział partii, gdyby przegrał.

Reklama / Advertisement

Przed sobotnimi wyborami Sneider powiedział, że próba Vony, by przekształcić partię w tak zwaną “partię ludową”, powinna być kontynuowana pomimo rozczarowującego wyniku wyborczego Jobbiku w zeszłym miesiącu. Powiedział także, że Jobbik będzie otwarty na współpracę z innymi partiami opozycyjnymi.

Zastępcą nowo wybranego przewodniczącego będzie Márton Gyöngyösi, a sześcioma wiceprzewodniczącymi będą: Tibor Bana, János Stummer, Lorántné Hegedűs, dr István Apáti, Dániel Z. Kárpát oraz János Volner.

Reklama / Advertisement