Jobbik: Duża frekwencja pozwoli zmienić rząd

Kampania wyborcza do węgierskiego parlamentu już na ostatniej prostej – do wyborów planowanych na 8 kwietnia pozostał bowiem niespełna miesiąc. Na wiecu w Békés lider Jobbiku, Gabor Vona, ewentualne odsunięcie Viktora Orbana od władzy widzi w wysokiej frekwencji, dlatego zwolenników swojego ugrupowania namawiał do aktywnego uczestnictwa w głosowaniu.

Gabor Vona w trakcie wiecu zapowiadał, że jeżeli Jobbik będzie sprawował rządy to podejmie konkretną walkę z korupcją, która w jego opinii na dobre zadomowiła się na Węgrzech. Również jego partia zamierza usprawnić system ochrony zdrowia oraz wdrożyć bardziej sprawiedliwy system emerytalny.

REKLAMA/Advertisement

Gabor zapowiedział również powołanie nowego prokuratora generalnego, w celu rozliczenia polityków Fideszu za najnowszą aferę wokół ministra Lajosa Kósy. Jobbik chce ponadto utworzyć instytucję antykorupcyjną (odpowiednik polskiego CBA) w oparciu o funkcjonujący w Rumunii organ do zwalczania korupcji. Békés, gdzie odbywał się więc Gabora Vony, położony jest południowo-wschodnich Węgrzech.

Inwestycja ministra bez teki

REKLAMA/Advertisement

Za sprawą artykułu w gazecie “Magyar Nezmet” głośno zrobiło się wokół ministra bez teki Lajosa Kósy, który odpowiedzialny był za realizację programu Współczesne Miasta. Miał on w imieniu swojego tajemniczego klienta operować kwotą 4,35 mld euro na wykup obligacji rządowych. Dziennikarze gazety dotarli do aktu notarialnego oraz fakt zdeponowania kwoty w jednym z banków. Minister Kósa uważa, że “Magyar Nemzet” publikuje nieprawdę.

Lewicowi politycy zapowiedzieli, że będą próbowali uzyskać pomoc Komisji Europejskiej w celu ustalenia, kim był ten tajemniczy klient. Węgierska lewica uważa, że zbadać należy, czy ktoś przy pomocy węgierskiego ministra nie chciał “wyprać” dużej sumy pieniędzy.

REKLAMA/Advertisement

Jobbik ma wspierać “plan Sorosa”

Rządzący Fidesz za pośrednictwem oświadczenia w agencji prasowej MTI do wiecu Vony w Békés odniósł się słowami, iż polityk węgierskiej prawicy dla pieniędzy i władzy był skłonny poprzeć plan przyjmowania uchodźców za którym stoi miliarder George Soros. Wprost zarzucono Jobbikowi wspieranie tzw. “planu Sorosa”.

Łukasz Religa

za: Magyar24.pl